Pufované produkty sú dlhé roky v obľube priaznivcov zdravej výživy. Vznikajú zložitým procesom pufovania, pri ktorom sa zdrojovú surovina (ryža, kukurica, pšenica) dávkuje do foriem a vložia sa do pece, kde pod vplyvom tlaku a veľmi vysokej teploty dôjde k odpareniu vlhkosti a napučaniu. Formy potom vytvárajú hotové chlebíčky. Tie sa ešte môžu namáčať do čokolády či jogurtu. Následne sa vysušia a zabalia.
Napriek ich zaužívanému využívaniu pri chudnutí je tu však veľký výkričník v podobe už spomínaného. Ide o rýchle cukry, ktoré majú vysoký glykemicky index. To vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, čo je v redukčnej diéte nechcený jav. O zvýšenie glykemického indexu sa stará spomínaná technológia výroby, pri ktorej dochádza k strate kryštalickej štruktúry. Navyše, kalórie a obsah tukov zvyšujú aj dodatočné polevy.
V diéte človeka snažiaceho sa schudnúť teda konzumácia „polystyrénov“ nie je až tak veľmi vítaná. A to neberieme na ohľad kalorickú hodnotu produktu. Jednoducho – pufované chlebíčky vás dostatočne nezasýtia, podporia u vás únavu a veľmi rýchlo po ich konzumácii opäť príde pocit hladu. Navyše, pri ich jedení máte tendenciu zjesť ich viac ako treba. Jedno balenie na posedenie? U mnohých realita, pričom stogramové balenie môže obsahovať až 1600 kilojoulov energie.
V strave by sme vo všeobecnosti mali dávať prednosť celozrnným výrobkom a hlavne, ak sa snažíte schudnúť. Okrem toho, že obsahujú komplexné sacharidy, majú v sebe aj niekoľko cenných živín. Na polysterenových chlebíkoch by svoju diétu stavať nemali, ale tie drahšie v naturálnej forme až tak pri občasnej konzumácii nezaškodia. Ak sa ich teda neviete vzdať úplne.
Letný režim, pôvodne z 11.04.2014.
Čítať ďalší článok:
Jednoduchý tréning pre veľké výsledky Zdieľať na Facebooku