InstagramFacebookYoutube
Výživa

Náhrady, ktorými si zlepšíte výživu

22. júla 2022
Náhrady, ktorými si zlepšíte výživu
Chcete urobiť krok na ďalšiu úroveň a vylepšiť si svoj životný štýl na zdravý? Základom sú zmeny vo výžive. V tomto článku vám prinesieme niekoľko jednoduchých zdravších alternatív k zaužívaným veciam. Sú jednoduché, a tak vám pri nich už ani výhovorky nepomôžu.

Lokálne produkty namiesto zeleniny zo supermarketu - ak chcete jedávať dostatok ovocia a zeleniny, uprednostnite produkty vypestované na miestnom družstve, resp. farme. Obsahujú viac živín ako tie, ktoré nájdete v supermarketoch.

Čistá voda namiesto sladených vôd - sladené minerálky a malinovky majú viac negatív ako ten jediný plus, že sú sladené. Vypite namiesto nich čistú vodu a nezvýši sa vaša chuť do jedla a vyhnete sa príjmu nadbytočných kalórií. Ak potrebujete chuť, vyšťavte si do nej trochu citrónu.

Článok pokračuje pod reklamou


Pukance namiesto čipsov - chutí vám niečo slané a prišli vám na rozum čipsy? Skúste namiesto nich siahnuť po pukancoch. Chuť po slanom zaženiete a prijmete menej kalórií ako aj menej nezdravých látok.

Červené víno namiesto tvrdého alkoholu - alkohol obsahuje prázdne kalórie a okrem zlepšenia nálady v ňom nespočíva žiadna výhoda. Namiesto tvrdých drinkov vypite pohár červeného vína, ktoré má menej kalórií a dokonca prospešné účinky pre telo.

Varenie namiesto jedenia v reštaurácii - aj keď sa snažíte jesť v reštaurácii zdravo, jedlo môže obsahovať viac kalórií ako si myslíte. Varenie doma zvyšuje pravdepodobnosť, že vaše uvarený pokrm bude zdravší. Ďalšími výhodami sú spálené kalórie či úspora peňazí.

Ovocie namiesto džúsu - mnoho ľudí rado konzumuje ovocné džúsy s myslením, že konzumujú niečo zdravé. Väčšina z nich však obsahuje pridané cukry a konzervanty. Neobsahujú ani tie najvýživnejšie časti ovocia, preto by ste mali radšej siahnuť po ňom.

Olivový olej namiesto dressingov - radi konzumujete zdravý šalát, ale predsa vám v ňom niečo chýba? Namiesto dressingu siahnite po olivovom oleji alebo balzamikovom octe. Menej je viac a tieto dve alternatívy sú významne zdravšie ako bežný dressing.

Škorica namiesto cukru - použitie škorice namiesto cukru v káve dokáže podporiť chuť bez toho, aby ste pridali nadbytočné kalórie. Škorica sa pritom hodí aj do rôznych pokrmov, vrátane ovsenej kaše.

Hnedá ryža namiesto bielej - biela ryža nie je až taká zlá, ale hnedá je od nej lepšie, pretože neprišla spracovaním o významné množstvo živín. Obsahuje viac vitamínov, vlákniny a rýchlejšia vás zasýti.

Celozrnné namiesto bieleho - či už ide o múku, pečivo alebo cestoviny, voľte namiesto bielych alternatív celozrnné. Sú výživnejšie, komplexnejšie a tým pádom aj zdravšie.

Ovsené vločky namiesto cereálií - chceli by ste zdravé raňajky? Tak nechoďte do obchodu a nekúpte v peknom obale skryté cereálie. Obsahujú veľa kalórií a cukru, pričom odporúčané množstvo vás pravdepodobne nezasýti. Namiesto toho zvoľte staré-dobré ovsené vločky. Tie tvoria ideálne raňajky.

Jedenie troch jedál namiesto vynechávania - denne by ste mali jesť každé dve až tri hodiny. Tri hlavné jedlá by mali dopĺňať malé „snacky“. Ak však chudnete, často hlavné jedlá vynechávate. Raňajky sú základ, obed vám dodá energiu pre druhú polovicu dňa a večera vás pripraví na noc. Preto všetky tri jedlá nevynechávajte.

Horčica namiesto majonézy - ak radi používate majonézu, mali by ste vedieť aj o jej zlých vplyvoch na telo. Ak ju chcete vymeniť, môžete využívať horčicu.

Chudé mäso namiesto tučného - ak máte chuť na mäso, voľte radšej chudšie druhy. Tučnými mäsami prijímate síce dosť bielkovín, ale aj tukov. Preto radšej konzumujte kuracie či morčacie mäso ako bravčové a hovädzie.

Pomalé prežúvanie namiesto rýchleho jedenia - tu nejde o to, čo prijmete, ale ako. Keď jete rýchlo, viac toho zjete a nebudete tak skoro nasýtení. Preto prežúvajte pomaly, aby mozog stihol vyslať signál o nasýtení. Výsledkom bude menej prijatých kalórií.

Varené vajcia namiesto vysmážaných - je to síce detail, ale ak chcete na raňajky pridať bielkoviny a zvolíte si vajcia, prečo s nimi pridávať aj tuky? Namiesto praženice alebo volského oka, si uvarte vajcia na mäkko alebo na tvrdo.

Zdriemnutie namiesto energetického nápoja - energetické nápoje sú preceňované. Ak už v strede dňa potrebujete energiu, radšej si 10-20 minút zdriemnite. Vyhnete sa tak cukrom a kalóriám. Energetické nápoje navyše po čase prestanú účinkovať a často sa cítite ešte unavenejšie.

Letný režim, pôvodne z 27.05.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist