Naše ďalšie weby: NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 11. 08. 2019

Ranný pobyt na slnku znižuje vaše BMI

ikonka
BMI je skrátka pre anglické „Body Mass Index“. V preklade ide o index telesnej hmotnosti, ktorý patrí medzi najviac využívané metódy merania zdravej váhy. A hoci sa o jeho presnosti môžu viesť dlhé polemiky, teraz od nich odhliadneme a zameriame sa na to, akým netradičným spôsobom ho môžete znížiť.

Chcete poznať svoje BMI? Vypočítajte si ho na SlovakFitness.sk. Kliknite sem: Výpočet BMI.
Štúdia amerických vedcov odhalila zaujímavú skutočnosť, že BMI ovplyvňuje aj vystavovanie sa svetlu. Nie však tomu z interiérových svietidiel, ale zo slnka. Dôležitá je dĺžka pobytu pod slnkom, ale ešte dôležitejší je čas, kedy ste jeho žiareniu vystavovaní.

„Ľudia, ktorí sú z väčšej časti vystavení miernemu svetlu počas rána, majú významne nižší index telesnej hmotnosti ako tí, ktorí sa mu vystavujú v neskorších hodinách dňa,“ konštatuje štúdia Severozápadnej univerzity.

Článok pokračuje pod reklamou


Autori štúdia prišli na to, že ranný pobyt na slnku znižuje BMI bez ohľadu na to, koľko kalórií zjeme alebo ako dlho v priebehu dňa cvičíme. Vyzerá to teda tak, že začiatok dňa na slnku pôsobí na metabolizmus a dokáže BMI ovplyvniť až z 20 %.

Prečo je tomu tak? Vedci konštatujú, že svetlo je dôležitou súčasťou synchronizácie vnútorných hodín tela, ktoré regulujú cirkadiánny rytmus. Ten tiež vplýva na regulovanie energie, ktoré súvisí s priberaním a chudnutím.

Ak osoba nemá dostatok svetla v dopoludňajších hodinách, narušia sa tým jej vnútorné hodiny a to vedie k ľahšiemu priberaniu. Čím viac slnečného svetla si doprajete medzi ôsmou hodinou ráno a obedom, tým lepšie. Na ovplyvnenie BMI však stačí 20 až 30 minút.

Tieto závery tak môžu byť aj dobrou motiváciu pre ľudí, ktorí rozmýšľajú o tom, že by ráno začali behávať. Skombinovať beh s tridsaťminútovým pobytom na slnku, môže byť veľkou zbraňou v snahe schudnúť.

Článok bol pôvodne vydaný: 07.09.2014.

Pomôžte nám:
Vadí vám niečo na našom webe? Všimli ste si technickú chybu? Chceli by ste niečo vylepšiť?   Dajte nám vedieť »

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist