Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 11. 08. 2019

Ranný pobyt na slnku znižuje vaše BMI

ikonka
BMI je skrátka pre anglické „Body Mass Index“. V preklade ide o index telesnej hmotnosti, ktorý patrí medzi najviac využívané metódy merania zdravej váhy. A hoci sa o jeho presnosti môžu viesť dlhé polemiky, teraz od nich odhliadneme a zameriame sa na to, akým netradičným spôsobom ho môžete znížiť.

Chcete poznať svoje BMI? Vypočítajte si ho na SlovakFitness.sk. Kliknite sem: Výpočet BMI.
Štúdia amerických vedcov odhalila zaujímavú skutočnosť, že BMI ovplyvňuje aj vystavovanie sa svetlu. Nie však tomu z interiérových svietidiel, ale zo slnka. Dôležitá je dĺžka pobytu pod slnkom, ale ešte dôležitejší je čas, kedy ste jeho žiareniu vystavovaní.

„Ľudia, ktorí sú z väčšej časti vystavení miernemu svetlu počas rána, majú významne nižší index telesnej hmotnosti ako tí, ktorí sa mu vystavujú v neskorších hodinách dňa,“ konštatuje štúdia Severozápadnej univerzity.

Autori štúdia prišli na to, že ranný pobyt na slnku znižuje BMI bez ohľadu na to, koľko kalórií zjeme alebo ako dlho v priebehu dňa cvičíme. Vyzerá to teda tak, že začiatok dňa na slnku pôsobí na metabolizmus a dokáže BMI ovplyvniť až z 20 %.

Prečo je tomu tak? Vedci konštatujú, že svetlo je dôležitou súčasťou synchronizácie vnútorných hodín tela, ktoré regulujú cirkadiánny rytmus. Ten tiež vplýva na regulovanie energie, ktoré súvisí s priberaním a chudnutím.

Ak osoba nemá dostatok svetla v dopoludňajších hodinách, narušia sa tým jej vnútorné hodiny a to vedie k ľahšiemu priberaniu. Čím viac slnečného svetla si doprajete medzi ôsmou hodinou ráno a obedom, tým lepšie. Na ovplyvnenie BMI však stačí 20 až 30 minút.

Tieto závery tak môžu byť aj dobrou motiváciu pre ľudí, ktorí rozmýšľajú o tom, že by ráno začali behávať. Skombinovať beh s tridsaťminútovým pobytom na slnku, môže byť veľkou zbraňou v snahe schudnúť.

Článok bol pôvodne vydaný: 07.09.2014.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist