Kulturistika

O Sandowovu sošku zabojujú štyria veľkí favoriti

17. septembra 2014

Oproti minulému roku sa zúžilo pole šampiónov na súťaži Mr. Olympia. Jay Cutler v štartovom poli chýba, a tak tento rok uvidíme v akcii len dvoch víťazov – Phila Heatha a Dextera Jacksona. Obaja sa radia k favoritom na víťaza 50. ročníka najprestížnejšej kulturistickej súťaže.

Dvaja šampióni na Mr. Olympia 2014

HeathPHIL HEATH (USA)
Vek: 34
Tituly: 3 (2011, 2012, 2013)
Minulý rok: 1. miesto
Profesionálny debut: 2006
Počet účastí na Mr. Olympia: 6

Ak sa hovorí o favoritoch, nikdy medzi nimi nechýba obhajca titulu. Mnohí s predstihom predpovedali, že si Phil Heath dokráča po štvrtý titul v rade. Jeho forma bude určite skvelá, ale konkurencia sa naňho snažila dotiahnuť. Ak sa bude rozhodovať objektívne, mohol by o „korunu“ prísť. Ale ani nemusel.

JacksonDEXTER JACKSON (USA)
Vek: 44
Tituly: 1 (2008)
Minulý rok: 5. miesto
Profesionálny debut: 1999
Počet účastí na Mr. Olympia: 14

Dexter Jackson by rád získal svoj druhý titul na Mr. Olympia a tento rok by mal do Las Vegas prísť vo svojej najobjemnejšej postave kariéry. Pri príprave však kládol dôraz, aby hmotou nepokazil svoju najsilnejšiu stránku – estetiku. Mnohých by mohol prekvapiť, všetko však bude záležať na forme. Nikdy predtým však nebol väčší. Čierny kôň 50. ročníka Olympie?

Najvážnejší konkurenti Phila Heatha

Okrem dvoch držiteľov titulov sa do súťaže zapoja aj ďalší skvelí borci. Najvyššími ambíciami sa prezentujú Kai Greene a Dennis Wolf, ktorí vlani skončili na pomyslenom stupni víťazov. Prekvapiť by mohli aj iní kulturisti (Shawn Rhoden či „Big Ramy“), no tí majú o trochu skromnejšie ambície.

GreeneKAI GREENE (USA)
Vek: 39
Najlepšie umiestnenie: 2. miesto (2012, 2013)
Minulý rok: 2. miesto
Profesionálny debut: 2005
Počet účastí na Mr. Olympia: 5

Greene tento rok nesúťažil a plne sa venoval príprave na Olympiu. Vlani mu titul aj napriek pokroku ušiel o vlások, no tento rok by ho chcel konečne získať. Aj vďaka popularite je najväčším konkurentom Heatha.

WolfDENNIS WOLF (GER)
Vek: 35
Najlepšie umiestnenie: 3. miesto (2013)
Minulý rok: 3. miesto
Profesionálny debut: 2006
Počet účastí na Mr. Olympia: 8

Wolf sa predstavil v životnej forme na Arnold Classic, ktorý vyhral a zaknihoval svoj najlepší výsledok v kariére. Vďaka tomu príde do Las Vegas ako popredný favorit a ak sa dobre pripraví, mohol by sa postarať aj o prekvapenie. Šance nemal nikdy lepšie.

Kde je Jay Cutler?

Jay Cutler je štvornásobným držiteľom Sandowovej sošky, no tento rok na pódiu v domácom Las Vegas bude chýbať. Určite ho však uvidíme v zákulisí. Prečo ale tentokrát nebude súťažiť? Súvisí to aj s minulým rokom.

Vlani sa Cutler vrátil do súťaže po ročnej pauze, ktorú musel absolvovať po zranení bicepsu. Nebol to však návrat veľkolepý a nakoniec obsadil až šieste miesto. Odvtedy sa viac zameral na svoj biznis a rozhodol sa, že tento rok súťažiť nebude.

Cutler však stále pokračuje v posilňovaní a jeho forma, ktorú bolo možné vďaka internetu vidieť, naznačuje, že by sa ešte raz vrátiť mohol. To však bude musieť mať podstatne lepšiu formou ako vlani.

Možno ho už ale na pódiu neuvidíme, pretože si je vedomý, že v súčasnej konkurencii by nemusel preniknúť ani na stupeň víťazov. A keďže jeho ambície boli vždy tie najvyššie, malo by to cenu? Kulturistikou si už zarobil dosť a biznis mu prosperuje.