InstagramFacebookYoutube
Výživa

Jedlá, ktoré by ste určite pred spaním jesť nemali

18. júla 2023
Jedlá, ktoré by ste určite pred spaním jesť nemali
Snažíte sa schudnúť alebo budujete novú svalovinu? Ak niečo chcete večer jesť, tak potom zabudnite na nasledujúcich päť jedál. Sú síce lákavé, ale majú nepriaznivý vplyv na chudnutie ako aj regeneráciu po tréningu. Našťastie, existujú alternatívy.

1. Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda so sebou prináša aj benefity pre zdravie, a keďže je aj chutná, stala sa populárna. Treba si však aj pri nej dávať pozor. Počas dňa ju konzumovať môžete, ale keďže je zdrojom prírodných stimulantov, ako kofeín a teobromín, nehodí sa pred spaním. Dôvod je jednoduchý – hodiny po konzumácii vplýva na váš nervový systém a zaspávanie sa stáva náročnejším. A to nakoniec vplýva aj na anabolické procesy vo vašom tele.

Čo namiesto toho? karob (zdravšia alternatíva čokolády, hľadajte v BIO obchodoch)

Článok pokračuje pod reklamou


2. Cereálie

Ak už chcete jedávať cererálie, tak ich jedávajte vtedy, kedy je ich konzumácia optimálna – ráno. Nie je to vhodné jedlo na večeru, pokiaľ nechcete priberať. Obsahujú totiž veľa cukru, ktorý zvýši hladinu krvného cukru a to v čase dňa, kedy sa váš metabolizmus spomaľuje. Tým pádom sa stanete kamarátom vášho podkožného tuku.

Čo namiesto toho? čisté pukance (domáce)

3. Zmrzlina

Podobne ako cereálie, aj zmrzlina bežne obsahuje cukry, ktoré prispievajú k nárastu telesnej hmotnosti. Neprospeje vám ani vyšší obsah tukov. A nejde len o priberanie, ale aj problémy so spánkom a ak cvičíte, nedosiahnete plný potenciál regenerácie.

Čo namiesto toho? nízkotučný tvaroh (zmiešaný s chia semienkami)

4. Praclíky/slané tyčinky

Je bežné, že človek siahne večer pri televízii po niečom slanom. Je ťažké odolať slaným, chrumkavým tyčinkám či praclíkom. Mnohí ich obhajujú a nahrádzajú nimi chipsy. Problémom však je, že majú vysoký glykemický index vďaka bielej múke, z ktorej sú vyrobené. To podporuje pri pomalšom metabolizme zásoby tukov a prudký nárast krvného cukru vo večerných hodinách má nepriaznivý vplyv aj na spánok. Takisto sa pri nich ľahko stráca prehľad, koľko ich vlastne zjete.

Čo namiesto toho? ochutené chipsy z morskej riasy

5. Ovocný jogurt

Môžete niečo pokaziť ovocným jogurtom? Večer áno. Tieto jogurty obsahujú totiž veľa cukrov a ako už viete, ten vo večerných hodinách nie je vítaný nie len z dôvodu priberania. Jogurt si však nemusíte odopierať. Treba len vedieť, po akom siahnuť.

Čo namiesto toho? grécky jogurt s vanilkovým extraktom

zdroj: Body building.com

Letný režim, pôvodne z 28.10.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist