Zaujímavosti

Vadí vám zápach po cvičení? Skúste bavlnu

02. novembra 2014
Vadí vám zápach po cvičení? Skúste bavlnu
Nejednému cvičencovi vadí, že súčasťou cvičenia je aj pot. Nie je to práve tá najpohodlnejšia vec, ktorú zažívate v posilňovni. Čo situáciu robí ešte horšou, je často zápach, ktorý sa dostaví po cvičení. Vedci však majú riešenie, ako ho minimalizovať.

Nejde ani tak o to, aby ste si pred každým cvičením veci prali, aby ste využívali rôzne prípravky a podobne. Ide len o odpoveď na to, či je lepšie nosiť do fitka oblečenie z umelých materiálov alebo jednoducho staviť na bavlnu.

Výskum, ktorý bol publikovaný v žurnále Aplikovaná a environmentálna mikrobiológia, prišiel s jasným záverom, že oblečenie z polyestru smrdí horšie, ako oblečenie z bavlny. Dôvodom toho je, že baktérie, ktoré spôsobujú zápach, rastú lepšie na polyestri.

V štúdii výskumníci nazbierali tričká od 26 zdravých jedincov, ktorí sa venovali hodinu spinningu. 28 hodín nechali trička odležať a potom ich podrobili skúmaniu. Na tričkách boli nájdene baktérie mikrokoky a stafylokoky. Zápach spôsobuje prvý druh.

A vedci si všimli práve to, že mikrokoky rýchlejšie rástli na tričkách z polyestru, čím spôsobovali aj väčší zápach. Tento záver je už potvrdený, ale na presných dôvodoch, prečo je pre baktérie polyester taký lákavý, stále pracujú.

Chris Callewaert z Univerzity v belgickom Gente takisto nezabúda na korynebaktérie, ktorú sú hlavým dôvodom zápachu v podpazuší. A kým tam sa im darí, na textíliách nerastú. Takisto tvrdí, že kým so zápachom tela sa dá robiť len málo, dá sa obmedziť lepším oblečením. A tým sú práve veci z bavlny.