Zaujímavosti

5 vecí, ktoré podporia vaše chudnutie

Autor: PR článok  /   27. októbra 2014
5 vecí, ktoré podporia vaše chudnutie
Nech sa už chystáte venovať akémukoľvek športu, vždy je najideálnejšie, ak máte po svojom boku partnera, ktorý vás namotivuje, podporí vaše ciele a bude sledovať vašu formu. Správny "parťák" sa naozaj nehľadá ľahko, avšak dnes už existujú fitness zariadenia ako Misfit Shine, Jawbone UP, Fitbit Flex či Polar LOOP, ktoré ho dokonale nahradia. Fitness náramky alebo monitory aktivity by mohli byť práve tým, čo potrebujete.

Množstvo výskumov preukázalo, že ľudia, ktorí svoje aktivity monitorovali, boli úspešnejší pri dosahovaní svojich cieľov a chudnutí. Vhodnými pomocníkmi pri vašich aktivitách sú preto monitory aktivity, prenosné zariadenia, ktoré monitorujú vášu celodennú aktivitu, spálené kalórie, kvalitu spánku, a jednoducho sledujú vaše pokroky pri chudnutí. Ako vám však môžu pomôcť?

1. Sledujú každý váš pohyb

Ak ste ešte len na začiatku plánu zhadzovania hmotnosti, je prospešné vedieť počet krokov, ktoré prejdete za deň alebo čas dennej aktivity, hovorí Natalie Digate Muth, MD, hovorkyňa amerického výboru pre cvičenie. "Je to jednoduché. Stačí zvýšiť pohyb", odporúča Muth.

Či ste už pripravený na väčšiu dávku pohybu zistíte tak, že vaše výsledky namerané monitorom aktivity porovnáte s vašimi cieľmi. Ak zvládate napríklad 10 000 krokov denne bez problémov, počet krokov môžete zvýšiť na 12 000, čo je vynikajúci cieľ, ktorý je ľahko merateľný a navyše s ním skutočne zhodíte nadbytočné kilogramy.

Fitness náramok vám uľahčí život, pretože:
  • Môžete sledovať ako sa každý deň približujete k svojmu cieľu, alebo ho dokonca aj prekonáte.
  • Môžete si nastaviť menšie, krátkodobejšie ciele, vďaka ktorým sa budete cítiť úspešný ihneď, a taktiež vám to pomôže sústrediť sa na daný cieľ.
  • Takmer všetky fitness náramky poskytujú možnosť nastavenia upozornení, ktoré vás vyzvú k pohybu. Ak vaše zariadenie nemá túto funkciu, pripomienky si môžete nastaviť na mobilnom telefóne.

Keď už budete mať nejaké to cvičenie za sebou, môžete si všímať jeho intenzitu, a to tak, že si pozriete počet spálených kalórií, a ako sa ich počet zvyšoval v priebehu času. Po tom, čo zistíte ako dlho trvá, než spálite určité množstvo kalórií, môžete zapracovať na skrátení tohto času.

2. Všetko sa počíta

Kalórie spaľujete, aj keď práve nebežíte, nebicyklujete alebo neplávate. Spáliť ich môžete tiež prostredníctvom NEAT, čo je skratka pre necvičebné aktivity termogenézy, ako napríklad skladanie bielizne, vysávanie, ležérna chôdza či záhradníčenie. Tieto aktivity skrátka nie sú cvičením, avšak vás skvele rozhýbu a spálite pri nich množstvo kalórií.

Nezabúdajte však na to, že pravidelné cvičenie je vždy dôležité, a preto k týmto aktivitám doplňte aj návštevu posilňovne alebo 40 minút intenzívnej chôdze. Úspech zaručený!

3. Chrumkavé kalórie

Fitness náramky poskytujú tiež priestor na zápis skonzumovaných jedál, pomocou prepojenia so smartfónom a mobilnou aplikáciou a vďaka tomu si môžete skontrolovať koľko kalórií ste prijali, a koľko naopak spálili. Všetko je to o zapisovaní dát, tvrdí Natalie Muth. Rovnako ako pri cvičení, ľudia, ktorí si zapisujú aké jedlá skonzumovali, sú pri chudnutí úspešnejší. Skúste to aj vy, a časom si dokonca budete pamätať, koľko kalórií obsahuje vaše obľúbené jedlo.

4. Kým vy spíte

Tým, že si doprajete kvalitný spánok, výrazne znížite pravdepodobnosť prejedania sa, a naopak zvýšite pravdepodobnosť toho, že svoj tréningový a diétny plán dodržíte, hovorí Muth. Navyše, nedostatok spánku je spojený s prírastkom telesnej hmotnosti. Preto sa vyhnite rozptýleniu pred spaním a ukladajte sa do postele vždy v pravidelných intervaloch na 7 až 8 hodín.

Monitory aktivity vám prostredníctvom grafických prehľadov prezradia ako kvalitne ste spali. Tieto údaje vás môžu inšpirovať (alebo nútiť) k tomu, aby ste vykonali určité zmeny, ktorými zlepšíte kvalitu spánku alebo dobu jeho trvania. Všetky namerané hodnoty si pohodlne pozriete na mobilnom zariadení – smartfóne, tablete či už Apple alebo Android.

Dokonca aj keď ste v posteli po dobu 8 hodín, váš monitor aktivity môže ukázať, že ste spali pokojným spánkom menej ako 7 hodín. Opýtajte sa teda sami seba, čo ruší váš spánok. Je to smartfón, ktorý ste používali pred spaním alebo váš štvornohý miláčik na vašom vankúši?

5. Podeľte sa o svoje úspechy

Svoje úspechy a pokroky môžete taktiež zdieľať do rôznych fitness komunít alebo na sociálne siete. Ak sa o svoje fitness ciele podelíte, budete mať väčší pocit zodpovednosti, a podporíte v sebe súperenie s o statnými používateľmi fitness náramkov, čo vás len a len motivuje.

"Sociálna podpora je jednou z najdôležitejších vecí, ktorá vám pomôže v chudnutí," hovorí Muth, "Ak tieto technológie môžu ľudí spojiť, bude to skutočný nástroj a nie len akési zariadenie."

Vaša zásadovosť vás odmení. Noste preto fitness náramok na zápästí a monitorujte aktivitu 24 hodín, 7 dní v týždni. Práve to je najlepší spôsob ako získať presné informácie o vašich aktivitách, konzumovaných jedlách, kvalite spánku a samozrejme, aj vašom pokroku. Vedzte, nič vás nenaštartuje viac ako sparring partner, ktorý bude vždy s vami.