Vo vode rozpustný Vitamín C, inak známy aj ako kyselina L-askorbová, je látkou, ktorú sú na rozdiel od rastlín a väčšiny druhov zvierat, nevie človek sám vyprodukovať. Ide o genetický defekt, a preto ľudia, ktorí ho prijímajú viac, majú väčšinou aj lepšie zdravie.
Prospešné účinky vitamínu C
Vitamín C sa dlho dostáva do pozornosti a desiatky štúdií prišli s najrôznejšími plusmi, ktoré nám tento vitamín poskytuje. Vo všeobecnosti sa prijíma na posilnenie imunitného systému a pomáha aj uľavovať od symptómov nachladnutia. Telo chráni pred voľnými radikálmi, spomaľuje starnutie a cukrovkárom pomáha regulovať cukor v krvi.Okrem toho znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, očných ochorení, problémov v tehotenstve a dokonca tvorby vrások. Pokožke pomáha aj inými spôsobmi – pomáha jej k sviežemu výzoru, zlepšuje pružnosť a chráni pred škodlivým UV žiarením slnka.
Vitamín C oceníte aj pri hojení rán, pretože sa podieľa na tvorbe kolagénu (vplyv na väzivá, kosti, zuby, cievy, vlasy, nechty). Preto je užitočný aj pri popáleninách či zlomeninách, pri ktorých urýchľuje proces regenerácie. Pozitívny vplyv má aj na nervový systém a bojuje proti stresu. Mohol by redukovať riziko neurologických ochorení, ako sú demencia či Alzheimerova choroba.
Vedci dokázali aj to, že vitamín C pomáha zľahčovať symptómy astmy a artritídy. Takisto veria, že by mohol liečiť tuberkulózu a dokonca rakovinu. Ľudí s nadváhou poteší, že pomáha efektívnejšie spaľovať tuky.
Zdroje vitamínu C
Vitamín C možno nájsť v rastlinných i živočíšnych zdrojoch. Z druhej skupiny tých zdrojov veľa nenájdeme, pretože mlieko i mäso ho obsahuje minimálne množstvo. Orgány, ako sú pečienky, jahňacie srdce, jahňací jazyk ich obsahujú viac. Pomerne dosť ho nájdeme aj v ustriciach.Najlepšie zdroja vitamínu C nájdeme medzi ovocím a zeleninou. Z ovocí sú najlepšími zdrojmi guava, papaya, kiwi, pomaranč, liči, jahody, ríbezle a šípky. Veľa získate aj z ananásu, grapefruitu, manga či avokáda. V zelenine dominuje paprika, ktorú nasledujú brokolica, kapusta a zelená listové zelenina, petržlen, paradajky, kel, karfiol a aj zemiaky.
Čo spôsobuje nedostatok a nadbytok vitamínu C?
Stanovenie dennej dávky vitamínu C sa často líši, no bežne sa stretávame s odporúčaniami príjmu 60 – 100 mg vitamínu C denne u dospelých a mladistvých osôb. Ak je človek chorý, potrebuje príjem zvýšiť, často až na 1000 mg. Stále sa však o dávkovaní diskutuje aj v odborných kruhoch a mnohý aj pri prevencii odporúčajú vyšší príjem. Nemal by však presahovať 2 g denne.
Dlhodobý nedostatok vitamínu C sa prejavuje vyššou kazovosťou zubov, spomaleným rastom, narušením stavby kostí, problémami s kĺbmi, nedostatočnou odolnosťou proti infekciám. Takisto môžu byť pociťované žalúdočné problémy alebo únava, či u žien znížená tvorba mlieka. Extrémne nedostatok vedie k anémií, krvácaniam, napuchnutiu kĺbov, vypadávaniu zubov, lámavosti kostí, častými infekciami, atrofii či žalúdočným vredom.
Stáva sa len zriedka, že sa niekto vitamínom C predávkuje. Len vzácne sa vyskytne akútna toxicita a príjem nadmerne vysokej dávky vedie nanajvýš k podráždeniu tráviaceho systému. Nadbytok vitamínu C sa totiž z tela vylučuje prirodzene. Pozor však treba dávať pri užívaní niektorých liekov, kedy by vysoké dávky mohli brániť v ich efektívnosti.
Čítať ďalší článok:
Stojí táto značka za to? Nutrend Zdieľať na Facebooku