Tréning

5 vecí, ktoré by ste mali robiť po cvičení

24. novembra 2014
5 vecí, ktoré by ste mali robiť po cvičení
Ak chcete zo svojho tréningu vyťažiť maximum, nie je dôležité sa sústrediť len na veci, ktoré robíte počas neho, ale aj na to, čo robte po jeho skončení. Vybudujte si nasledujúcich päť potréningových zvykov a tešte sa na nové prírastky.

Čo by ste mali robiť po tréningu?

1. | Chopte sa penového valca
Trendom vo svete sa stalo používanie penového valca, na ktorom môžete absolvovať niekoľko rôznych cvikov na uvoľnenie svalového a šľachového aparátu. Tzv. myofasciálna masáž dokáže zlepšiť flexibilitu, podporiť krvný tok a rozložiť uzlíky v mäkkom tkanive. Je dobré ju absolvovať pred i po tréningu, budete s apo nej cítiť ako nový človek.

2. | Vychladnite
Veľa ľudí sa aj pred cvičením zahreje krátkym cvičením na nejakom kardio stroji, ale keď dokončí posledné sériu svojho tréningu, vychladnutiu nevenuje pozornosť. Aspoň ľahké päťminútové kardio po tréningu však umožní telu postupne vychladnúť a zbaviť sa metabolického odpadu. Odporúča sa zaťažovať tú časť tela, ktoré ste trénovali. Po tréningu nôh môžete využiť rotoped, pri tréningu hornej časti tela veslovací trenažér.

3. | Doprajte si strečing
Potréningový strečing je dôležitý hlavne pre tých, ktorí už nabrali veľa svalovej hmoty a prišli o flexibilitu a rozsah pohybu. Ľudia, ktorí sú dostatočne pružní, by ho nemali robiť. To však pri posilňovaní až také bežné nie je. Správny strečing okrem vplyvu na pružnosť pozitívne ovplyvňuje aj nervový systém a regeneráciu.

4. | Vypite dostatok vody
Počas cvičenia sa telo zahrieva, a tak sa musí ochladzovať potom. Takýmto spôsobom prichádza o veľa tekutín, preto by ste ich mali po tréningu okamžite doplniť, aby ste sa vyhli dehydratácii. Na to, že vás na ňu upozorní smäd, sa nespoliehajte.

5. | Prijmite bielkoviny
Do jednej hodiny po tréningu je odporúčané prijať nejaké bielkoviny, aby ste tým podporili proces regenerácie a proteínovú syntézu. Za desaťročia sa stalo zvykom, že pohodlným spôsobom, ako ich po tréningu prijať, je cez proteínový nápoj, ktorým zabijete dve muchy jednou ranou (viď bod 4).