Ide o vitamín rozpustný v tukoch, ktorý sa vyskytuje v troch formách – K1 (fylochinón), K2 (menachinón) a K3 (menadión). Prvé dve formy sú prirodzené, tretia syntetická a je využívaná len pre kŕmenie zvierat. Bol objavený v roku 1930 v Dánsku a jeho najväčší význam je v súvislosti so zdravím pečene a zrážanlivosťou krvi.
Prospešné účinky vitamínu K
Vitamín K je nevyhnutný pre zrážanie krvi a znižuje riziko osteoporózy tým, že podporuje zdravie kostí a zubov. V spolupráci s vitamínom D tvoria silnú dvojku pri podporovaní hustoty kostí. Podporuje aj vstrebávanie vápnika.Pozitívne vplýva na srdcovocievne zdravie a je preukázané, že podporuje správnosť funkcie pečene. Chráni pokožku, znižuje riziká Alzheimerovej choroby, cukrovky a spomaľuje starnutie. Povzbudivé je, že ničí niektoré typy rakovinové bunky. Znižuje riziko hlavne rakoviny pľúc, prostaty, prsníkov a pečene.
Zdroje vitamínu K
Fermentované jedla majú typicky najväčší obsah vitamínu K. Príkladom je natto, ku ktorému sa ostatné zdroje nepribližujú. Za bohaté sa dajú ale označiť aj bežnejšie zdroje, ako je tmavá zelená listová zelenina, ako špenát, kel či šalát. Veľa ho nájdete aj v brokolici, kapuste, petržlene, fazuli a sóji.Veľa vitamínu K nájdeme aj v obilninách (raž, ovos, pšenica), pŕhľave, vajciach a dokonca v zelenom čaji. Medzi dobré zdroje sa radia aj hovädzie či kuracie pečienky, tmavé morčacie mäso a jahňacina.
Čo spôsobuje nedostatok a nadbytok vitamínu K?
Vitamínu K nepotrebujete prijať veľa. Napriek tomu, že niekde sa uvádza odporúčaná denná dávka vyššia, väčšina odborníkov odporúča prijímať denne 1 mcg na kilogram hmotnosti jedinca. Zvýšený príjem by mal nastať pri užívaní antibiotík.
Pri nedostatku vitamínu K sa môžu objaviť príznaky ako krvácanie z nosa, zrážanie krvi a pokles počtu krvných doštičiek. Rizikovými skupinami sú hlavne novorodenci, ženy po menopauze, ľudia s problémami s pečeňou alebo absorpcie tuku. Takisto je dôležité zvýšiť príjem pri užívaní liekov pôsobiacich antagonisticky.
Nadbytok vitamínu K je veľmi zriedkavý, pretože telo si ho vytvára len v potrebnom množstve. K predávkovaniu dochádza až pri veľmi extrémnych dávkach vyšších ako 600 mg. Vtedy sa prejavuje horúčkou, nechutenstvom, kožnými problémami a potením.
Čítať ďalší článok:
Stojí táto značka za to? Biotech USA Zdieľať na Facebooku