Hlavnými dôvodmi, prečo nemôžete získať väčšiu silu sú:
1. Nekladiete dôraz na silu
2. Sústredíte sa len na maximálnu váhu
3. Cviky nerobíte správne
4. Vyhýbate sa doplnkovým cvikom
5. Zabúdate na regeneráciu
A teraz si popíšeme spôsoby, akými možno tieto dôvody posunúť do zabudnutia.
1. | Silu majte neustále za prioritu
Ak chcete byť silnejší, musíte na to neustále myslieť. Je to jednoduché, ale veľa ľudí sa čuduje, prečo silovo nerastie, a pritom nekladú prioritu sile. Ak si raz dáte za cieľ rozvoj sily, tak hu majte za cieľ každý deň, pri každom vstupe do posilňovne. CrossFit je in a pomôže vám z kondičného hľadiska, ale odpoveď v ňom nenájdete. Takisto ani posilňovanie s vyšším počtom opakovaní nie je správnou cestou. Stanovujte si realistické ciele, trénujte s ťažkými váhami, s nižším počtom opakovaní a nezabúdajte váhu postupne po kúskoch zvyšovať.
2. | Využívajte väčší objem
Najlepším spôsobom, ako zvýšiť svoju silu, je využívať čo najväčšiu váhu a robiť jedno až päť opakovaní. Je to osvedčené pravda. Ak chcete dosiahnuť vyššie maximá, musíte si rozvinúť širšie základy. Preto hlavne začiatočníci a pokročilí vzpierači by sa nemali sústrediť na neustále testovanie svojho maxima pre jedno opakovanie a cvičiť s vyšším počtami opakovaní – piatimi namiesto troma, troma namiesto jedného. A aj keď sa dostanete do bodu, v ktorom už nerobíte pokroky, odpoveďou by mohli byť práve vyššie opakovania.
3. | Naučte sa správnu techniku cvikov
Tak ako pri budovaní svalov, tak aj pri rozvíjaní sily je základom správna technika cvikov. Nie len, že tým znižujete riziko zranenia, ale aj efektívnejšie zapájate do akcie svaly. A pokiaľ ide o tréning na silu a zranenia, dvakrát si premyslite, či by ste sa chceli pri ňom zraniť. Radšej venujte pozornosť správnej technike prevedenia. Hoci je vašou prioritou sila, rýchlejšie pokroky dosiahnete správnou technikou bez neustáleho podvádzania a riskovania zranenia.
4. | Nezabúdajte na doplnkové cviky
Drepy, mŕtve ťahy, tlaky a hotovo. Je pravdou, že základné viackĺbové cviky sú základom tréningu zameraného na rozvoj sily, no bez využívania ďalších doplnkových cvikov nemaximalizujete svoj potenciál. Tieto cviky pomáhajú hlavne so slabými miestami a tým pomáhajú zlepšiť aj techniku v hlavných cvikoch. Možno sa vám to zdá náročnejšie, ale lepšie tým zapojíte do akcie svaly, popracujete na slabinách a vybudujete aj lepšiu explozivitu.
5. | Nepodceňujte regeneráciu
Regenerácia je tá časť celej prípravy, v ktorej sa vaše pokroky stávajú realitou. Nepodceňujte preto kvalitný spánok, voľné dni a odpočinok. Takisto je veľmi vhodné z času na čas zvoliť ľahší tréning, počas ktorého sa budete venovať iným cvikom a vo väčšom počte opakovaní (10-20). V ideálnom prípade zamerajte tieto cviky na mobilitu, aktiváciu a funkčnosť svalov, snažte sa do nich naplaviť čo najviac krvi. Môžete to robiť raz za mesiac, raz za dva týždne i raz týždenne.
Letný režim, pôvodne z 18.12.2014.
Čítať ďalší článok:
Spôsobuje srvátkový proteín, že tlstnete? Zdieľať na Facebooku