Tréning

Cvik, ktorý zapojí do akcie 500 svalov

12. februára 2015
Cvik, ktorý zapojí do akcie 500 svalov
Poznáme mnoho cvikov, ktoré vynašli ikony z histórie kulturistiky, ako Hackenschmidt, Zottman či Gironda. Tieto cviky sú aj v súčasnosti pomerne rozšírené, no vynálezy Edwarda Zerchera nie sú v tejto dobe až také viditeľné. A to napriek tomu, že ide o dobré cviky. Jeden z nich do akcie zapojí zhruba 500 svalov.

Zercher žil v minulom storočí a medzi 30. až 70. rokmi pracoval ako rozhodca vo vzpieraní. Okrem toho sa mu aktívne aj venoval. Vo svojej domácej posilňovni v americkom štáte Missouri sa chcel zdokonaľovať v drepoch, ale nemal stojan. A tak vynašiel špeciálny úchop veľkej činky a na svete boli Zercherove drepy.

Cvik, ktorý nesie jeho meno, a do práce zapája 500 svalov, je však iný. Ide o Zercherove výpady vzad. V tomto cviku síce robíte krok dozadu, ale prinesie vás o dva kroky vpred. Rýchlejší rast kondície, koordinácie, sily i svalovej hmoty. To všetko ním získate.

Práca s jednou nohou zvlášť je nedocenená, ale prinesie vám veľké výsledky a zlepší balans. Prioritne pracujete na nohách, ale zároveň kvalitne popracujete na bruchu a strede tela. Získate lepší balans, výbušnosť a silu. A to len vďaka jednému cviku.

Najskôr si ho pozrite na videu:

Ako na to?

1. Príprava
Aj máte k dispozícii stojan na drepy, tak to máte ľahšie. Nastavte si ho na výšku hrudníka a činku zo stojana zdvihnite tak, že vám bude ležať v ohyboch lakťov. Paže spojíte a ohnete tak, aby ste vytvorili pre činku stabilnú oporu.

Ak nemáte potrebné náčinie, môžete činku zdvihnúť aj zo zeme. Je to ale náročnejšie. Uchopte činku nadhmatom o trochu užšie ako je šírka vašich ramien. Zdvihnite ju mŕtvym ťahom a dajte sa do drepu tak, že činka skončí na vašich stehnách. Jednou rukou si ju pridržiavajte, kým druhú pod ňu vsuňte. Následne pod ňu vsuňte aj druhú ruku a paže spojte tak, aby sa vytvorila stabilná opora činky (viď video).

2. Krok vzad
Prvým pohybom tohto cviku je samotný výpad vzad. Váhu držte nad prednou nohou a tou druhou urobte výpad vzad. Pohyb majte neustále pod kontrolou a choďte tak nízko, že sa vám koleno takmer dotýka podlahy.

3. Návrat do základnej pozície
Pri návrate zaberie vaša predná noha. Silou vychádzajúcou z päty explozívne vráťte zadnú nohu do počiatočnej polohy.

Môžete urobiť predpísaný počet opakovaní na jednu nohu a potom na druhú, alebo ich striedať. Ľavá, pravá, ľavá, pravá... Je to na vás. Cvik zaraďte do svojho tréningu nôh. Optimálne ho trénujte dva až trikrát týždenne. Robte 4-5 sérií po 8 až 10 opakovaní.