Zaujímavosti

Slovensko sa blíži k najobéznejším krajinám sveta

19. apríla 2015
Slovensko sa blíži k najobéznejším krajinám sveta
Ešte koncom minulého tisícročia bolo bežné vidieť, ako ihriská pred činžiakmi na Slovensku ožili. Deti sa vrátili zo školy, naučili sa na ďalší deň a vybehli von si zahrať futbal, hokejbal, bicyklovať sa či len tak pobehovať s kamarátmi. To sa však už dnes nevidí.

Spohodlneli sme. Nie len deti teraz trávia viac času doma pred obrazovkami televízorov, počítačov, tabletov či mobilov. Stáva sa to aj doménou dospelých, čo vedie k stále horšiemu stavu všeobecnej populácie. A aj vďaka tomu sa Slovensko nebezpečne približuje k najobéznejším krajinám sveta.

Svetová zdravotnícka organizácia vydala aj tento rok správu o vývoji obezity vo svete. Tá neustále rastie a za ostatných dvadsať rokov sa počet obéznych ľudí zvýšil dvojnásobne. Regiónom, ktorý trápi najviac nadváhy a obezity, je Severná Amerika. Naopak, najmenej prípadov nadváhy a obezity registrujú v juhovýchodnej časti Ázie.

U mužov nad 18 rokov je najvyššia v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Kanade a Austrálii. Trápi však aj našich západných susedov. Česi sa radia medzi zopár krajín sveta, u ktorých je viac ako štvrtina dospelej mužskej populácie obézna. Slovensko však na tom nie je omnoho lepšie. Radí sa medzi krajiny s 15 až 24,9% podielom obéznych chlapov.

Varovanie však prichádza, keď sa zameriame len na ženy. Tie tvoria väčšiu časť obéznych ľudí na celom svete i v našej malej krajine. Viac ako 25 % slovenských žien je obéznych! Väčšina kontinentálnej Európy, s výnimkou Slovenska, Česka, Poľska, Ruska a Pobaltských krajín je v 15 až 24,9% zóne.

Strašidelným faktom je, že ročne zomrie na obezitu zhruba 3,4 milióna ľudí. A nad tým sa treba naozaj zamyslieť. Slovákom chýba dostatok pohybu a rodičia by sa mali snažiť, aby aspoň svoje deti naučili aktívnejšiemu životnému štýlu. Pár hodín telesnej výchovy totiž nepreváži hodiny sedenia pred počítačom a ležania pred televízorom. Navyše tak vznikajú zlé návyky do budúcnosti.