InstagramFacebookYoutube
Výživa

Jedenie neskoro večer je zlé pre mozog. Prečo?

21. apríla 2015
Jedenie neskoro večer je zlé pre mozog. Prečo?
Večera, ktorú ste zjedli neskoro večer, alebo miska zmrzliny, na ktorej ste si pochutnali krátko pred spaním, by mohli poškodiť vašu hlavu. Experti, ktorí študovali vnútorné hodiny ľudského tela, prišli na to, že neskoré jedenie je zlé pre mozog.

Výskumníci prišli na to, že jedenie v „zlom čase“ vplýva na naše vnútorné hodiny a má nepriaznivé vplyvy najmä vtedy, ak prebieha v období, kedy telo očakáva, že už budeme spať. To vedie k poruchám s učením a problémom s pamäťou.

Zamyslieť by sa nad tým nemali len ľudia, ktorí sa dopúšťajú prehrešku jedenie krátko pred spaním, ale aj tí, ktorý pracujú na nočnej zmene. Tvrdí to profesor Chrostipher Colwell, ktorý bol spoluautorom výskumu realizovanom na pôde Kalifornskej univerzity v americkom Los Angeles.

Článok pokračuje pod reklamou


Výskumníci síce pri experimente využili myš, ale všeobecné princípy sú aplikovateľné v rovnakej miere aj na človeka. ten by pre zachovanie svojho zdravia mal dbať na pravidelné jedenie v rovnakých časoch bez ohľadu na to, či pracuje na nočnej alebo nie.

Biologický systém človeka ja nastavený na dennom rytme. Ten narúča samotná práca po nociach, ale aj nesprávne načasované jedlo. Cirkadiálny rytmus, ktorý trvá 24 hodín, reguluje v tele takmer všetko, vrátane vylučovania hormónov, ktoré majú vplyv aj na naše správanie.

Už len samotné narušenie spánkového cyklu je zlé pre ľudské zdravie a môže viesť k problémom s imunitným systémom či dokonca k cukrovke typu 2. Ovplyvňuje aj kognitívne funkcie, akými sú spomínané učenie či pamäť.

Neskoré jedlo má podobný účinok ako pôsobenie umelého svetla v noci. Dať si do poriadku spánok a večeru je dobrá vec aj z iných dôvodov. A kým tieto dva aspekty sú negatívne, cvičenie je vnímané ako pozitívne. Aj tu však platí výnimka. Cvičenie, ktoré končí krátko pred spaním, takisto narúša biologické hodiny.

Najlepšie by o tom vedeli hovoriť ľudia, ktorí pracujú v noci fyzicky a ktorých zmeny sa pravidelne menia. Týchto ľudí trápia únava, depresie a sú náchylnejší na vznik rôznych ochorení, vrátane srdcovocievnych či dokonca rakoviny.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist