InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

5 náznakov toho, že žena trénuje až príliš veľa

Autorka: Lucka  /   02. mája 2015
5 náznakov toho, že žena trénuje až príliš veľa
Ak to budete s cvičením preháňať, nemusíte len znížiť jeho efektivitu, ale spôsobiť si aj zdravotné problémy. Je pravdou, že tvrdá práca prináša svoje ovocie, ale musíte vedieť, kedy treba zvoľniť. Preto vám prinášame päť náznakov, ktoré vám dávajú na známosť, že trénujete až príliš tvrdo.

Na to, aby ste robili neustále pokroky, nemôžete neustále cvičiť tvrdo. Niekedy musíte zvoľniť. Kedy tak treba urobiť, je pre niekoho ťažké určiť. Sú však jasné náznaky, ktoré ak pociťujete, mali by ste si dať v tréningu pauzu. Tu sú:

1. Nemôžete spávať
Existujú dôkazy toho, že ľudia, ktorí cvičia príliš často a príliš intenzívne, mávajú problémy so spánkom. Ťažko zaspávajú a budia sa v strede noci. Ak seba naozaj tlačíte k maximálnym výkonom, kladiete veľký tlak na telo, ktoré začne vyplavovať určité hormóny, ktorých zvýšená hladina narúša spánkový rytmus.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Vaše srdce bije ako o závod
Skúsení športovci sledujú svoj pokojový srdcový tep. Je to totiž dobrým meradlom toho, ako je na tom ich kondícia. Ak nie ste takýmto športovcom, postačí vám, ak si každé ráno skontrolujete tep. Ak je značne vyšší, tak na svoje telo kladiete toho až veľa a potrebujete zvoľniť.

3. Vyprchalo z vás nadšenie
Ak rozmýšľate nad tým, či cvičíte príliš veľa, tak ste pravdepodobne človekom, ktorý sa nadchne vždy, keď má navštíviť fitness centrum. Ak však zrazu prídete o toto nadšenie, zrazu necítite žiadnu motiváciu, myšlienky na cvičenie vás nenadchnú, je to jasné znamenie toho, že si potrebujete dať prestávku.

4. Cviky sa vám zdajú ťažšie ako zvyčajne
Ak tréningový plán, ktorý bežne absolvujete bez väčších problémov, začne byť zrazu neznesiteľný, tak to značí, že si váš nervový systém pýta oddych. Ak vám zrazu tréning pripadá komplikovanejší, činky ťažšie ako zvyčajne a vám dramaticky dochádza v jeho priebehu energia, je čas na pár dni si oddýchnuť. Dochádza totiž k stavu pretrénovania.

5. Dlhodobé zdravotné problémy
Všetky spomínané náznaky boli krátkodobé, no ak budete dlhodobo na svoje telo klásť veľký tlak, môže sa to prejaviť aj dlhodobými problémami. Vytrvalostný športovci sa napríklad po rokoch náročných tréningov stretávajú s arytmiou a inými srdcovocievnymi komplikáciami. Štúdie dokonca ukazujú, že ľudia, ktorí behávajú každý deň a vo veľkom tempe, majú vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorí behávajú párkrát do týždňa v miernejšom tempe.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist