Na to, aby ste robili neustále pokroky, nemôžete neustále cvičiť tvrdo. Niekedy musíte zvoľniť. Kedy tak treba urobiť, je pre niekoho ťažké určiť. Sú však jasné náznaky, ktoré ak pociťujete, mali by ste si dať v tréningu pauzu. Tu sú:
1. Nemôžete spávať
Existujú dôkazy toho, že ľudia, ktorí cvičia príliš často a príliš intenzívne, mávajú problémy so spánkom. Ťažko zaspávajú a budia sa v strede noci. Ak seba naozaj tlačíte k maximálnym výkonom, kladiete veľký tlak na telo, ktoré začne vyplavovať určité hormóny, ktorých zvýšená hladina narúša spánkový rytmus.
2. Vaše srdce bije ako o závod
Skúsení športovci sledujú svoj pokojový srdcový tep. Je to totiž dobrým meradlom toho, ako je na tom ich kondícia. Ak nie ste takýmto športovcom, postačí vám, ak si každé ráno skontrolujete tep. Ak je značne vyšší, tak na svoje telo kladiete toho až veľa a potrebujete zvoľniť.
3. Vyprchalo z vás nadšenie
Ak rozmýšľate nad tým, či cvičíte príliš veľa, tak ste pravdepodobne človekom, ktorý sa nadchne vždy, keď má navštíviť fitness centrum. Ak však zrazu prídete o toto nadšenie, zrazu necítite žiadnu motiváciu, myšlienky na cvičenie vás nenadchnú, je to jasné znamenie toho, že si potrebujete dať prestávku.
4. Cviky sa vám zdajú ťažšie ako zvyčajne
Ak tréningový plán, ktorý bežne absolvujete bez väčších problémov, začne byť zrazu neznesiteľný, tak to značí, že si váš nervový systém pýta oddych. Ak vám zrazu tréning pripadá komplikovanejší, činky ťažšie ako zvyčajne a vám dramaticky dochádza v jeho priebehu energia, je čas na pár dni si oddýchnuť. Dochádza totiž k stavu pretrénovania.
5. Dlhodobé zdravotné problémy
Všetky spomínané náznaky boli krátkodobé, no ak budete dlhodobo na svoje telo klásť veľký tlak, môže sa to prejaviť aj dlhodobými problémami. Vytrvalostný športovci sa napríklad po rokoch náročných tréningov stretávajú s arytmiou a inými srdcovocievnymi komplikáciami. Štúdie dokonca ukazujú, že ľudia, ktorí behávajú každý deň a vo veľkom tempe, majú vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorí behávajú párkrát do týždňa v miernejšom tempe.
Letný režim, pôvodne z 02.05.2015.
Čítať ďalší článok:
Teplo alebo chlad, čo sa viac hodí pre bolesti chrbta, hlavy či svalov? Zdieľať na Facebooku