Meno tohto cviku pochádza od amerických vzpieračov, ktorý v olympijskej tréningovej hale videli, ako sa Nicu Vlad pripravuje na súťaž netradičnou verziu mŕtveho ťahu. Keďže bol Rumun, tak tento cvik označili za rumunský mŕtvy ťah, hoci to technicky ani mŕtvy ťah nie je.
Ide však o dobrý cvik na precvičenie spodnej časti chrbta a hlavne zadnej časti stehien. Je dobré, ak ho zaradíte do svojho tréningového programu. Tu sú tri dôležité skutočnosti, ktoré o ňom musíte vedieť:
1. RUMUNSKÝ MŔTVY ŤAH JE ŤAŽKÝ
Veľa ľudí si dobre uvedomuje, že mŕtvy ťah by vo všeobecnosti mal byť ťažký cvik. Rumunský ťah je však obzvlášť náročný, pretože si vyžaduje precíznu techniku prevedenia. Mnoho ľudí pri ňom zaguľacuje chrbát alebo nedodržiava mierne pokrčenie nôh v kolenách. Je dôležité sa pred jeho vykonávaním naučiť správnu techniku, aby ste maximalizovali jeho účinnosť a znížili pravdepodobnosť zranenia.
Tu je video prevedenia tohto cviku:
2. RUMUNSKÝ MŔTVY ŤAH BUDUJE KVALITNÉ HAMSTRINGY
Veľa ľudí zanedbáva tréning nôh a ešte viac tréning ich zadnej časti – hamstringov. Ide o podceňovanú svalovú skupinu, a preto sa stáva aj veľa zranení pre jej nedostatočný rozvoj. Samozrejme, náchylnejší sú k tomu športovci. Rumunský mŕtvy ťah efektívne cieli na túto oblasť, takže sa hodí hlavne do vášho tréningu nôh.
3. RUMUNSKÝ MŔTVY ŤAH POMÔŽE VAŠEJ TECHNIKE A SILE
Ak ste silní pri rumunskom mŕtvom ťahu, tak budete silní aj pri tradičnom mŕtvom ťahu. Nie je to prekvapením, pretože silnejšie hamstringy sa pretavia aj do mocnejšieho ťahu a znížia riziko zranenia. Kvalitne vyskladaný tréning, v ktorom nebudú chýbať rumunské mŕtve ťahy, jednoznačne prospeje k celkovej sile vášho tela.
zdroj: Deadlift Workouts
Čítať ďalší článok:
Štyri zdravé jedlá, ktoré v skutočnosti až také zdravé nie sú Zdieľať na Facebooku