Zaujímavosti

Cvičenie údajne bráni alkoholu poškodzovať mozog

20. apríla 2013
Cvičenie údajne bráni alkoholu poškodzovať mozog
Aeróbny cvičenie dokáže pomôcť pri prevencii niektorých porúch mozgu, ktoré sú spojené s nadmerným príjmom alkoholu. Podľa štúdie Coloradskej univerzity dokonca môže aj pomáhať pri ich liečbe.

Výskumníci zistili, že pravidelné venovanie sa behaniu, bicyklovaniu či chodeniu môže redukovať poškodenia mozgu súvisiace s bielou hmotou, ktoré pozorovať pri ľudí s problematickým pitím alkoholických nápojov.

Vedci z Boulderu zistili, že ak ľudia pili a súbežne sa pravidelne venovali aeróbnemu tréningu, ich biela hmota dokázala fungovať dobre, kým u alkoholikov bez takejto aktivity bolo pozorovateľné, že biela hmota nevysiela signály medzi oblasťami mozgu tak efektívne.

Štúdia pozostávala zo 60 ľudí – 23 žien a 37 mužov, ktorí boli zoradení od mierneho pitia až po to ťažké. Všetci boli vybraní zo skupiny ľudí, ktorí mali problémy s alkoholom alebo nikotínom.

Dobrovoľníci pritom vyplnili dotazníky, aby sa zistila ich situácia okolo požívania alkoholu, no podstúpili aj vyšetrenie modifikovanom magnetickou rezonanciou, ktoré zobrazovali pohyb molekúl cestujúcich nervovými vláknami.

Autori štúdia nezabudli skonštatovať, že hoci cvičenie má takýto pozitívny vplyv u problémovej skupiny ľudí, nedá sa úplne zmazať fyzické poškodenie spôsobené rokmi ťažkého pitia. Dúfajú tiež, že by fyzická aktivita mohla byť nápomocná aj pri liečbe alkoholizmu.