InstagramFacebookYoutube
Výživa

Je 500 kalórií na obed rovnakých ako 500 kalórií v noci?

05. apríla 2016
Je 500 kalórií na obed rovnakých ako 500 kalórií v noci?
Určite vám nie je cudzie tvrdenie, že neskoré jedenie môže viesť k priberaniu. Skutočne však vaše telo rozlišuje, kedy je správny čas na prijímanie kalórií? Je rovnaké množstvo kalórií rovnaké v rozličné časy ich príjmu?

Aj výskumníci majú v tejto problematike zmiešané názory. Z ôsmich významných štúdií štyri tvrdia, že by ste mali väčšinu kalórií prijať v skorších hodinách vášho dňa. Tri podporujú jedenie v neskorších hodinách a jedna v tom nevidí rozdiel.

Odborník na výživu Alan Aragon patrí medzi tých, ktorí veria, že na čase príjmu kalórií nezáleží. Kalórie sú kalórie. Vydávate ich z tela von aktívne i pasívne pri oddychu či spaní. Prijímate ich jedlom.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak potrebujete prijať 2000 kalórií, aby ste neschudli ani nepribrali, tak nezáleží na tom, kedy to množstvo počas dňa prijmete. Ak potrebujete schudnúť, musíte prijať menej kalórií, ak pribrať, tak viac. To určite viete.

Napriek tomu sa však mnohí obávajú, že záleží aj na tom, ako a kedy tieto kalórie do tela dostanete. Aragon však tvrdí, že skutočne nezáleží, či ich prijmete troma bežnými jedlami počas dňa alebo jedným veľkým v noci.

Ako príklad uvádza dvoch kamarátov. Jeden skonzumuje cheeseburger, hranolky a koktail v strede noci, druhý to isté ráno o ôsmej. Aký bude rozdiel?

Na začiatku dňa, ešte predtým, ako niečo zjete, bude vaše telo hladovať, pretože mu nedodávate kalórie a len ich spaľujete. Keď sa v noci najete, vtedy vaše telo začne s ukladaním tukov. Ak jete ráno, proces sa zopakuje, len sa o niekoľko hodín posunie. V oboch prípadoch pritom prijmete rovnaké množstvo kalórií a rovnaké aj spálite.

Nie je to tak, že by vaše telo večer zrazu prestalo fungovať. Chudnutie ovplyvňuje niečo iné, a to síce rozdiel medzi prijatými a spálenými kalóriami počas niekoľkých dní, týždňov, mesiacov. Podstatné teda nie je kedy jete, ale koľko toho dokopy počas dňa prijmete. Ak chcete schudnúť, musíte ich prijať menej. Naozaj je to také jednoduché.

zdroj: Yahoo! Lifestyle


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist