Aj výskumníci majú v tejto problematike zmiešané názory. Z ôsmich významných štúdií štyri tvrdia, že by ste mali väčšinu kalórií prijať v skorších hodinách vášho dňa. Tri podporujú jedenie v neskorších hodinách a jedna v tom nevidí rozdiel.
Odborník na výživu Alan Aragon patrí medzi tých, ktorí veria, že na čase príjmu kalórií nezáleží. Kalórie sú kalórie. Vydávate ich z tela von aktívne i pasívne pri oddychu či spaní. Prijímate ich jedlom.
Ak potrebujete prijať 2000 kalórií, aby ste neschudli ani nepribrali, tak nezáleží na tom, kedy to množstvo počas dňa prijmete. Ak potrebujete schudnúť, musíte prijať menej kalórií, ak pribrať, tak viac. To určite viete.
Napriek tomu sa však mnohí obávajú, že záleží aj na tom, ako a kedy tieto kalórie do tela dostanete. Aragon však tvrdí, že skutočne nezáleží, či ich prijmete troma bežnými jedlami počas dňa alebo jedným veľkým v noci.
Ako príklad uvádza dvoch kamarátov. Jeden skonzumuje cheeseburger, hranolky a koktail v strede noci, druhý to isté ráno o ôsmej. Aký bude rozdiel?
Na začiatku dňa, ešte predtým, ako niečo zjete, bude vaše telo hladovať, pretože mu nedodávate kalórie a len ich spaľujete. Keď sa v noci najete, vtedy vaše telo začne s ukladaním tukov. Ak jete ráno, proces sa zopakuje, len sa o niekoľko hodín posunie. V oboch prípadoch pritom prijmete rovnaké množstvo kalórií a rovnaké aj spálite.
Nie je to tak, že by vaše telo večer zrazu prestalo fungovať. Chudnutie ovplyvňuje niečo iné, a to síce rozdiel medzi prijatými a spálenými kalóriami počas niekoľkých dní, týždňov, mesiacov. Podstatné teda nie je kedy jete, ale koľko toho dokopy počas dňa prijmete. Ak chcete schudnúť, musíte ich prijať menej. Naozaj je to také jednoduché.
zdroj: Yahoo! Lifestyle
Čítať ďalší článok:
Päť dôvodov, prečo k cvičeniu pristupovať aj unilaterálne Zdieľať na Facebooku