Cviky pri unilaterálnom cvičení zaťažujú každú stranu zvlášť. Napríklad ide o drepy na jednej nohe, výpady, zakopávania či predkopávania jednou nohou, tlaky na ramená jednou rukou, kickback, tricepsové extenzie jednou rukou za hlavou a podobne.
Tieto cviky by vám mohli pomôcť dostať sa zo stagnácie, ale mali by byť súčasťou vášho tréningu aj dlhodobo. Ak sa tak stane, prospejete si nasledujúcimi piatimi spôsobmi:
1. Podporíte svalový rast
Ak ste narazili na spomínanú stagnáciu, odpoveďou vedia byť aj unilaterálne cviky. Za stagnáciou totiž môže byť aj to, že vám jedna strana zaostáva a preto nedokáže napredovať ani tá druhá. Takto si unilaterálnou prácou vylepšite obe a prejaví sa to aj na pokroku v cvikoch, pri ktorých využívate naraz obe strany.
2. Vylepšíte slabé partie
Ako už bolo naznačené, unilaterálne cviky sú veľmi dobre na to, aby sa zamerali na každú stranu zvlášť a teda aj pomohli eliminovať slabiny. Ak máte ľavú stranu slabšiu ako pravú a budete cvičiť unilaterálne, po určitej dobe sa rozdiely zmažú.
3. Zlepšite svoju koordináciu
Unilaterálne cvičenie pomáha rozvíjať koordináciu, a to hlavne, ak ide o cviky dolnej časti tela. Drepmi na jednej nohe nie len lepšie izolujete svalové partie, ale zapájate aj pomocné svaly, zvyšujete svoju funkčnú silu i koordináciu.
4. Ľahšie svaly precítite
Keď cvičíte len jednu nohu alebo jednu ruku, ľahšie sa sústredíte na daný sval a lepšie ho počas cvičenie precítite. Vďaka tomu budú svaly pracovať lepšie a pri rovnakom objeme práce ich môžete stimulovať k rastu výraznejšie, ako pri cviku, pri ktorom cvičíte obe nohy, či obe ruky, naraz.
5. Posilníte stred tela
Pri cvičení unilaterálnym spôsobom sa do akcie zapájajú aj pomocné a stabilizačné svaly. Vo významnej miere ide aj o svaly strednej časti tela. Je to preto, lebo ak cvičíte jednu stranu, tak sa telo snaží vykompenzovať záťaž na druhej, aby ste jednoducho nespadli.
Čítať ďalší článok:
Arnold Classic aj do tretice doménou Kaia Greenea