Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Kulturistika 06. 04. 2016

Legendy kulturistiky XV. – Rachel McLish

ikonka
Nebude to pre kulturistických fanúšikov možno tá najzaujímavejšia časť nášho seriálu, ale bolo by škoda, nezmieniť medzi legendami kulturistiky aj ženy. A mohla by byť predstavená ako prvá nejaká iná pretekárka ako prvá víťazka Olympie? Veru nie. Preto vám dnes prinášame profil Rachel McLishovej, ktorá bola hviezdou 80. rokov.

Plným menom Rachel Livia Elizondo McLish sa narodila 21. júna 1955 v americkom meste Harlingen zo štátu Texas. Narodená bola do rodiny so španielskymi koreňmi. Jej otec Rafael a matka Raquel mali spolu ešte staršie dcéry.

McLishová navštevovala miestnu strednú školu, na ktorej pôsobila aj ako roztlieskavačka. Bola populárna a aj ona samotná si vychutnávala, keď sa stavala centrom pozornosti. Už v tom čase začala venovať svoj čas tomu, aby zdokonaľovala svoj výzor.

Snažila sa však venovať aj učeniu a vďaka tomu sa dostala na Texasku univerzitu, na ktorej získala titul v odbore fyziológie, zdravia a výživy. Práve počas tohto obdobia začala pracovať vo fitness klube, ktorý bol od jej školy vzdialený desať kilometrov.

A práve tam ju naplno chytila vášeň k cvičeniu a zdravému životnému štýlu. Okrem toho, že si tam popri práci aj zacvičila, si vybudovali dobrý vzťah s manažérkou a spolu nakoniec vytvorili v Harlingene vlastné fitko. Darilo sa mu, a tak firma expandovala do ďalších miest.

Rachel McLish, prvá Ms. Olympia

Posted by SlovakFitness.sk on 1. jún 2015

Chcela propagovať firmu a nakoniec sa zapísala do dejín

Kolegovia ju presvedčili, že by mala šancu stať sa konkurentkou vtedajších kulturistiek. Po tom, čo si prelistovala kulturistické magazíny, súhlasila a začala sa ešte poctivejšie pripravovať. Jej motiváciou však nebolo len samotné vyhrávanie, ale skvelá možnosť propagovať svoj biznis.

Svoj debut medzi profesionálkami zažila v čase, kedy sa ženská kulturistika začínala dostávať do popredia. Práve vtedy vznikali nové súťaže, ktoré boli počiatkom tých dnešných. Pri premiérovom ročníku Kulturistického šampionátu Spojených štátov zaujala porotcov najviac a vyhrala. Následne skončila druhá na Frank Zane Invitational, a tak sa zaradila medzi favoritky pred vrcholom sezóny.

Do roku 1980 bola súťaž Mr. Olympia doménou mužov. Rastúca popularita spôsobila, že Joe Weider vytvoril aj ženskú odrodu súťaže Miss Olympia, ktorá je súčasťou Olympia Weekendu dodnes. Vtedy sa však konala ešte v iný termín. Jej prvou víťazkou sa nakoniec stala práve Rachel McLishová, ktorá porazila ďalšiu veľkú favoritku Auby Paulickovú.

Tento úspech jej priniesol presne to, čo chcela – väčšiu mediálnu pozornosť. V nasledujúcom päťročnom období nebolo ženy, ktorá by sa na obálkach magazínov ocitla častejšie. Dokonca získala balík peňazí od významného sponzora, a keďže bola pekná aj do tváre, postarala sa o nárast záujmu o ženské posilňovanie aj mimo svojho „kmeňa“.

V roku 1981 o svoj titul na najprestížnejšej súťaži prišla, keď vyhrala Kike Elomaaová. O rok neskôr ho však získala naspäť. Vyhrala vtedy aj Svetový šampionát profesionálov. Mnohí verili, že jej kariéra ešte len začína, no opak bol pravdou.Nesnažila sa stať mužom

V roku 1983 skončila tretia na Svetovom pohári a o rok neskôr skončila druhá na Ms. Olympia. Víťazkou sa stala Cory Eversonová a veľa pretekárok bolo nahnevaných, že McLishová skončila druhá. Už vtedy totiž začínala éra svalnatejších kulturistiek, ku ktorým sa McLishová neradila. Vždy dominovala svojím ženským šarmom.

Keďže nechcela zo seba robiť monštrum a videla, že ďalšie súťaženie už nemá význam, tak v roku 1984 ukončila svoju kulturistickú kariéru. Hoci trvala len päť rokov, je pamätná do dnes a pripomínať ju bude aj jej členstvo v Sieni slávy IFBB, do ktorej sa dostala v roku 1999, ako jedna z prvých troch žien (doplnili ju Dunlapová a Eversonová).

„Cory bola taká veľká, že som pri nej vyzerala ako malé dievčatko. Mali sme konverzáciu, z ktorej vyplynulo, že ak chcem naďalej súťažiť, budem musieť nabrať viac svalov. Ja som to nechcela. Nechcela som byť mužom,“ priznala pre magazín FLEX.

Po súťažnej kariére sa McLishová usadila v Kalifornii a venovala sa podnikaniu. Prenikla však aj do knižného a filmového sveta. Napísala pár kníh o cvičení a zdravej strave, ktoré sa stali hitmi. Takisto bola hlavnou hrdinkou ženskej verzie dokumentu Pumping Iron a zahrala si aj v niekoľkých filmoch. Samozrejmosťou bolo aj účinkovanie v nespočetnom množstve reklám.

Hoci sa celí život považovala za konzervatívnu kresťanku, predsa jej to v súkromí až tak neklapalo. Meno McLishová si osvojila, keď si v roku 1979 zobrala lásku z vysokej školy, Johna P. McLisha. S ním sa však rozviedla v časoch, kedy sa jej súťažne darilo. Šťastie v láske však napokon našla. Od roku 1990 až dodnes je manželkou filmového producenta Rona Samuelsa, ktorý ju obsadzoval aj do svojich filmov.

zdroj: wikipedia, FLEX, makers


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist