Mýt č.1: Tukové bunky sú len zásobárňou
Ľudia si v jednoduchosti predstavujú tukové bunky ako sklady, do ktorých si telo prináša energiu z jedla a skladuje na neskoršie využitie. Vedci však už prišli na to, že v skutočnosti sú bunky živé a metabolicky aktívne. Dokonca by tukové bunky mohli byť najväčším endokrinným organom ľudského tela.Podobne, ako štítna žľaza a pankreas, aj tukové bunky uvoľňujú mnoho hormónov, ktoré priamo vplývajú na zmeny vašej hmotnosti. Jeden z týchto hormónov, adiponektín, vám dokáže pomôcť pri chudnutí a udržovaní zdravej hmotnosti.
Vedci však prišli na to, že keď máte nadváhu, tak sa tento hormón, a niektoré ďalšie užitočné, z tukových buniek vylučuje pomalšie a pre vás je ťažšie chudnúť. Chronické zápaly majú tiež negatívny vplyv na funkciu tukových buniek.
Mýt č.2. Tukové bunky môžete spáliť
Aj keď je zaužívané tvrdenie „páliť tuky“ v skutočnosti o žiadne pálenie nejde. Výraz je zaužívaný a nikam neodíde, ale nemali by ste si pod tým predstavovať, ako sa pália a niekam vyparujú tukové bunky. V skutočnosti sa len zmenšujú.Počas náročného cvičenia alebo počas dlhé hladovania, vysielajú tukové bunky do tela uložené mastné kyseliny, ktoré mu poskytnú energiu. To zníži ich objem. Opačným procesom je, keď toho jete až príliš a kalórie sa do nich ukladajú. Ich veľkosť sa zväčší.
V oboch prípadoch dochádza k zmene objemov tukových buniek. Pri chudnutí však nedochádza k ich úbytku a pri priberaní ich počet rastie len v krajných prípadoch, kedy už sú všetky existujúce bunky naplnené na 100 %. Vtedy sa menšie, nerozvinuté bunky, delia a vytvárajú viac miesta pre mastné kyseliny.
Letný režim, pôvodne z 10.04.2016.
Čítať ďalší článok:
25 dôvodov, prečo by ženy mali posilňovať Zdieľať na Facebooku