Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Zdravie 24. 07. 2019

Rakovina kože, ako sa pred ňou chrániť?

ikonka
Pravidelná kontrola u kožného lekára nie je jediný a efektívny spôsob prevencie pred rakovinou kože. Často je totiž aj pri kontrolách neskoro. My vám prinášame odporúčania, akými si riziko podstatne znížite.

V lete je slnko vo svojej vrcholnej fáze a vy ste vystavení okrem väčšieho príjmu vitamínu D aj väčšiemu riziku rozvoja rakoviny kože. Väčšie riziko majú podľa vedcov muži, ale chrániť by sa mali všetci.

Ako sa chrániť pred rakovinou kože?

1. Stráňte sa najsilnejšiemu žiareniu
Ako iste viete, slnečnú lúče dopadajú na zem v rôznej intenzite. Najsilnejšie sú v období okolo obeda a vtedy by ste sa mali obmedzovať pobyt vonku. Intenzite žiarenia, ktoré má v tom čase najškodlivejší vplyv, začína významné rásť o desiatej hodine dopoludnia a významne začína klesať o štvrtej popoludní.

2. Zakrývajte sa
Ak plánujete v kritickom čase dlhší pobyt na slnku, mali by ste si zakryť čo najväčšiu časť svojej kože tak, aby nedošlo k jej spáleniu. Treba však podotknúť, že nie všetky druhy oblečenia majú ochranný vplyv pred ultrafialovým žiarením. Ak nemáte dlhšie vlasy, noste aj šiltovku, šatku či klobúk.

3. Natierajte sa opaľovacím krémom
Aj v prípade, že sa nejdete cielene opaľovať, by ste nemali podceniť ochranu opaľovacím krémom. Natrieť treba tie časti tela, ktoré nemáte zakryté oblečením – tvár, krk, predlaktia či spodnú časť dolných končatín. Najlepšie sú krémy s UV faktorom vyšším ako 15. Ochrana by vám mala v dostatočnej miere vydržať takmer tri hodiny.

4. Konzumujte jedlá s preventívnym účinkom
Niektoré jedlá majú pozitívny vplyv na ochranu pred UV žiarením. Ide o ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, paradajky, červenú papriku, mrkvu, oranžové druhy ovocia, hlávkovú zeleninu, zelenú listovú zeleninu či dokonca tmavú čokoládu. Samé o sebe vás však neochránia, len znížia riziko. Z nápojov sú prospešné zelený a čierny čaj.

5. Dajte pozor na niektoré lieky
Ak užívate nejaké lieky a plánujete pobyt na slnku, uistite sa, že nepatria do skupiny liečiv, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na ultrafialové lúče. Tieto informácie nájdete na príbalovom letáku alebo vás na ne upozorní lekárnik. Zvýšená citlivosť vedie aj k vyššiemu riziku rozvoja rakoviny kože.

Článok bol pôvodne vydaný: 17.06.2016.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist