Výživa

34 potravín, ktoré vás udržia hydratovaných

30. júna 2015
34 potravín, ktoré vás udržia hydratovaných
Pitie množstva vody je základom pri zdravom životnom štýle či športovom výkone. Pomáha dokonca spaľovať tuky a znižovať hmotnosť. Na druhú stranu, ak nebudete dostatočne hydratovaní, môžete negatívne pôsobiť na vyše výkony i zdravie.

Voda pozitívne vplýva na tráviaci proces, transport živín a lubrikáciu kĺbov. Taktiež je nápomocná pri regulovaní telesnej teploty, čo je obzvlášť dôležité počas teplých letných mesiacov.

Pitie asi štyri a pol litra vody denne dokáže zvýšiť efektivitu nie len vášho tréningu, ale aj výkonov v práci či v škole. Ľudia majú tendenciu si myslieť, že je nemožné vypiť toľko vody, ale v skutočnosti je to ľahké. Samozrejme, nie celú ju prijmete v tekutej forme.

Len asi 80 % príjmu vody by malo pochádzať z pitia, zvyšok by mal byť obsiahnutý v jedlách. Začať ráno dvoma pohármi vody a naplniť si fľašu pre deň je dobrý zvyk, no konzumácia správnych potravín sa môže tiež v celku zísť.

Najviac vody sa pochopiteľne nachádza v ovocí a zelenine. Prinášame vám zoznam 17 druhov ovocia a 17 druhov zeleniny, s najväčším obsahom vody:

Obsah vody v ovocí a zelenine
Ovocie
74 %
Hrach
79 %

Ako tabuľka ukazuje, ovocie a zelenina skutočne obsahujú mnoho vody vzhľadom na ich proporcie. Keď ich zjete, vody sa dokáže absorbovať do tela a pomáha ho udržovať hydratované. A to je pre organizmus tvorený z dvoch tretín vodou veľmi dôležité.

Letný režim, pôvodne z 30.4.2013.