SlovakFitness.sk

Zdravie 16. 12. 2016

Štyri chyby, ktoré vás dovedú k riziku vysokého cholesterolu

ikonka
Vaše gény zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane voči chorobám a platí to aj v otázke vysokého cholesterolu. Ak ho mali vysoký vaši rodičia, je väčšia šanca, že ho budete mať aj vy.

Vysoký cholesterol však nespôsobuje len dedičnosť. Niekoľko faktorov sa nájde aj vo vašom životnom štýle. Veľký vplyv na jeho hladinu majú veci, ktoré robíte alebo nerobíte. Veľký vplyv majú vaše rozhodnutia, z ktorých niektoré sú chybné. Dobrou správou však je, že tieto rozhodnutia môžete napraviť. Tu sú:

1. Nesprávne sa stravujete
Diéta bohatá na nasýtené tuky zvyšuje riziko vysokého cholesterolu. To platí aj o jedlách bohatých na cholesterol, ako sú hovädzina a plnotučné výrobky. Jedenie trans tukov, ktoré sa často nachádzajú v pekárenských výrobkoch, takisto toto riziko zvýši. Pozerajte si etikety potravín! Na druhú stranu, napríklad avokádo, ovsené vločky, mandle, zelený čaj a strukoviny zlý cholesterol znižujú.

2. Máte obezitu
Mať Index telesnej hmotnosti, známy aj pod skratkou BMI, vyšší ako 30 znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou máte nižšiu hladinu dobrého cholesterolu a vyššiu hladinu zlého cholesterolu. To, či budete naďalej obézni alebo sa pokúsite schudnúť, je plne na vás. Druhá možnosť je ťažšia, ale stojí za to nie len v otázke vysokého cholesterolu.

3. Chýba vám fyzická aktivita
Čím viac pohybu máte, tým je menšia pravdepodobnosť toho, že budete mať nadváhu alebo obezitu. Cvičenie však neovplyvňuje hladinu cholesterolu len týmto spôsobom. Cvičenie totiž aj priamo podporuje hladinu dobrého cholesterolu, s ktorým bojuje proti tomu škodlivému LDL cholesterolu.

4. Neviete prestať s fajčením
Na čo čakáte, aby ste prestali s fajčením? Fajčenie zvyšuje riziko predčasného úmrtia, podporuje rozvoj rôznych ochorení, vrátane rakoviny, a takisto znižuje hladinu dobrého HDL cholesterolu a poškodzuje steny ciev. Keď vám niekto povie, že si fajčením škodíte, nemôžete nad tým s pokojným svedomím mávnuť rukou.

Oznam: Od 2. júla do 2. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 3. septembra.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
styri-super-potraviny-ktore-chrania-pred-chorobamiŠtyri super potraviny, ktoré chránia pred chorobami 13-sposobov-ako-si-zlepsit-zdravie-uz-dnes13 spôsobov, ako si zlepšiť zdravie už dnesosem-znakov-ze-ste-v-skutocnosti-zdravi-aj-ked-sa-tak-necititeOsem znakov, že ste v skutočnosti zdraví, aj keď sa tak necítiteco-vam-o-vasom-zdravi-prezradia-nechtyČo vám o vašom zdraví prezradia nechty? 12-jednoduchych-zvykov-ktore-podporia-vas-imunitny-system12 jednoduchých zvykov, ktoré podporia váš imunitný systém
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist