InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Ako vám estrogén pomôže v cvičení?

29. augusta 2020
Ako vám estrogén pomôže v cvičení?
Vaše stravovanie je rovnaké, váš spánok bol rovnaký, životný štýl nezmenený, ale predsa sa dnes pri cvičení cítite horšie ako minulý týždeň, kedy ste mali chuť cvičiť aj po skončení tréningu? Dôvodom tohto stavu sú ženské hormóny.

Estrogén je primárnym pohlavným orgánom žien a je hlavným faktorom, ktorý rozhoduje, či sa v posilňovni budete trápiť alebo bude pre vás cvičenie zábavou. Ovplyvňuje totiž metabolizmus, glykogénové zásoby, zdravie kostí a jeho úroveň rozhoduje aj o kvalite tréningu.

Hormonálne prostredie sa neustále mení a hladina estrogénu ako aj jeho spriaznenému hormónu progesterónu neustále kolíše v súvislosti s menštruačným cyklom. Počas prvých dvoch týždňov dominuje estrogón, počas druhých sa do popredia dostáva progesterón.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako to ale vplýva na cvičenie? Pri náročných tréningoch sa budete cítiť lepšie a budete podávať lepšie výkony, ak bude hladina estrogénu vyššia. Najhoršie je to potom v posledných dňoch vedúcich k menštruácii.

ESTROGÉN A SILOVÝ TRÉNING

Najlepšie výkony pri cvičení s činkami dosiahnete medzi šiestym a štrnástym dňom menštruačného cyklu, kedy je hladina estrogénu najvyššia. Práve vtedy by ste mali týmto tréningom klásť dôraz a naopak, menej sa im venovať v ku koncu druhej polovici. V nej však tiež môžete trénovať, no mali by ste zvýšiť príjem bielkovín pred a po tréningu, pretože progesterón je katabolický, teda znižuje schopnosť tela budovať nové svaly a môže ich aj spaľovať.

ESTROGÉN A KARDIO

Najdlhšie kardio tréningy by ste mali mať medzi šiestym až dvadsiatym dňom cyklu. Zvýšený estrogón podporí váš metabolizmus počas aeróbneho cvičenia a vďaka tomu spálite viac tukov. Máte aj viac energie pre vytrvalostnejšie aktivity.

CVIČENIE A MENŠTRUÁCIA

Často ženy nevedia, čo majú robiť s cvičením, keď dostanú menštruáciu. Svoje tréningy by ste vtedy mali odložiť aspoň na päť dní, ale závisí to aj od toho, aká je dlhá a intenzívna. V prvých dňoch by ste sa však mali vyhýbať dlhým vytrvalostným a veľmi intenzívnym tréningom.

Letný režim, pôvodne z 14.06.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist