Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Pre ženy 29. 08. 2020

Ako vám estrogén pomôže v cvičení?

ikonka
Vaše stravovanie je rovnaké, váš spánok bol rovnaký, životný štýl nezmenený, ale predsa sa dnes pri cvičení cítite horšie ako minulý týždeň, kedy ste mali chuť cvičiť aj po skončení tréningu? Dôvodom tohto stavu sú ženské hormóny.

Estrogén je primárnym pohlavným orgánom žien a je hlavným faktorom, ktorý rozhoduje, či sa v posilňovni budete trápiť alebo bude pre vás cvičenie zábavou. Ovplyvňuje totiž metabolizmus, glykogénové zásoby, zdravie kostí a jeho úroveň rozhoduje aj o kvalite tréningu.

Hormonálne prostredie sa neustále mení a hladina estrogénu ako aj jeho spriaznenému hormónu progesterónu neustále kolíše v súvislosti s menštruačným cyklom. Počas prvých dvoch týždňov dominuje estrogón, počas druhých sa do popredia dostáva progesterón.

Ako to ale vplýva na cvičenie? Pri náročných tréningoch sa budete cítiť lepšie a budete podávať lepšie výkony, ak bude hladina estrogénu vyššia. Najhoršie je to potom v posledných dňoch vedúcich k menštruácii.

ESTROGÉN A SILOVÝ TRÉNING

Najlepšie výkony pri cvičení s činkami dosiahnete medzi šiestym a štrnástym dňom menštruačného cyklu, kedy je hladina estrogénu najvyššia. Práve vtedy by ste mali týmto tréningom klásť dôraz a naopak, menej sa im venovať v ku koncu druhej polovici. V nej však tiež môžete trénovať, no mali by ste zvýšiť príjem bielkovín pred a po tréningu, pretože progesterón je katabolický, teda znižuje schopnosť tela budovať nové svaly a môže ich aj spaľovať.

ESTROGÉN A KARDIO

Najdlhšie kardio tréningy by ste mali mať medzi šiestym až dvadsiatym dňom cyklu. Zvýšený estrogón podporí váš metabolizmus počas aeróbneho cvičenia a vďaka tomu spálite viac tukov. Máte aj viac energie pre vytrvalostnejšie aktivity.

CVIČENIE A MENŠTRUÁCIA

Často ženy nevedia, čo majú robiť s cvičením, keď dostanú menštruáciu. Svoje tréningy by ste vtedy mali odložiť aspoň na päť dní, ale závisí to aj od toho, aká je dlhá a intenzívna. V prvých dňoch by ste sa však mali vyhýbať dlhým vytrvalostným a veľmi intenzívnym tréningom.

Článok bol pôvodne vydaný 14.06.2014.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist