Výživa

Zefektívnite spaľovanie tukov podvádzaním v diéte

23. augusta 2016
Zefektívnite spaľovanie tukov podvádzaním v diéte
Každý pozná recept na chudnutie. Treba jesť menej a viac cvičiť. Mohlo by to byť ešte jednoduchšie? Ono to skutočne znie jednoducho, ale v skutočnosti to také jednoduché nie je. Spaľovanie tukov sa totiž nedeje lineárne.

Čo to znamená v praxi? Ak ste sa snažili chudnúť podľa zásady z prvého odstavca, väčšinou ste boli nadšení z prvých pokrokov, no čím viac čas plynul, tým ste mali väčšie problémy niečo zo seba spáliť. Dialo sa preto, že telo zo strachu o prežitie začalo bojovať a spomalilo metabolizmus. A čo je ešte horšie, zvýšilo chuť do jedla!

Toto samozrejme nie je želané a väčšinou to končí tým, že snaha schudnúť sa dáva do zabudnutia. Ľudia sa jednoducho vzdajú a sú frustrovaní, že hoci dali do toho všetko a snažili sa jesť ukážkovo, efekt to neprinieslo. Ak však v jeden deň v diéte zhrešíte, nič zlé sa nestane.

Podvádzanie v diéte je dokonca veľmi užitočnou pomôckou pri chudnutí a zabraňuje tomu, aby k takýmto nepríjemným situáciám prišlo. Ak budete dodržiavať jedálniček vedúci k chudnutiu a sem-tam zjete niečo, čo by ste nemali, urobíte si len službu.

Princíp je veľmi jednoduchý. Takýmto podvádzaním si zrýchlite metabolizmus a naštartujete ho pre ďalšie dni prísnej diéty. Tiež si vďaka tomu zresetujete štyri hormóny – testosterón, hormón štítnej žľazy, leptín a ghrelín.

Testosterón je znižovaný obmedzovaním tukov, kým nízky príjem sacharidov vedie k znižovaniu hormónu štítnej žľazy, ktorý spomaľuje stratu tukov. Leptín zase reguluje pocity nasýtenia a reaguje pri zníženom kalorickom príjme. Ghrelín sa zase v tom prípade zvyšuje, čo spôsobuje pocity hladu.

Hovorí sa, že Boh vytvoril svet za šesť dní a v siedmy oddychoval. A vy môžete urobiť niečo podobné – šesť dní tvorte vaše nové telo a na siedmy si doprajte oddych. Od pondelka do soboty dodržiavajte diétu s vyšším obsahom bielkovín a nižším obsahom tukov a v nedeľu si doprajte deň, kedy bez výčitiek môžete zjesť aj pizzu, hranolky, hamburger či hocičo, čo leží na stole (s mierou).

Okrem toho, že to vplýva na fyziologickú stránku, bude to mať aj pre vás psychologický prínos a prinesie vám to neobyčajnú radosť do života. Po čase sa budete celý týždeň tešiť na nedeľu a v ten deň si vychutnáte jedlo tak, ako nikdy predtým. Dodá vám to navyše energiu pre začiatok nového týždňa a na jeho konci vám práve približovanie sa siedmeho dňa dopomôže vydržať.

Treba však spomenúť, že ak vás tlačí čas a vaša tuková vrstva je skutočne veľká (nad 20% telesnej váhy), nemusíte sa k tomuto kroku prikláňať, pretože vtedy vaše telo obranný mechanizmus nespúšťa a vy môžete bez strachu chudnúť.

Viac sa to hodí pre človeka na konci svojho snaženia, ktorý pravidelne cvičí a dlhšiu dobu je na striktnej diéte. Jeho hlavným nepriateľom sa vtedy stáva spomalený metabolizmus, keďže ako vieme – čím je rýchlejší, tým viac kalórií spáli.

Letný režim, pôvodne z 10.5.2013.