Takýto partner môže byť vás kamarát alebo len osoba, s ktorou sa pravidelne stretávate v posilňovni a dohodnete sa na takejto spolupráci. Ide o dvojsmernú spoluprácu, kedy je nie len vám pomáhané, ale aj vy pomáhate.
V tomto článku sa pozrieme na výhody, ktoré so sebou prináša sparring partner. Uvedomíte si tak jeho úžitok, no aby ste slepo nedosadili na tento post prvého človeka, na ktorého narazíte, na záver dodáme aj to, akému partnerovi by ste sa mali vyhnúť.
1. Podporuje vaše ciele, motivuje
Jednou z kľúčových vlastností dobrého tréningového partnera je, že je oboznámený s vašimi cieľmi, podporuje ich a motivuje vás k ich naplneniu. Motivačnými rečami a pokrikmi vás motivuje k tomu, aby ste urobili aj tie opakovania, ktoré by ste inak neurobili. Už len jeho prítomnosť sama o sebe má na vás pozitívny motivačný vplyv – ak vás nikto nevidí, ukončíte často sériu či celý tréning skôr ako by ste mali, resp. ako je vo vašich schopnostiach.2. Pomáha vám s činkami a strojmi
Často sa stane, že potrebujete cvik odcvičiť s ťažšími váhami, ale máte problém sa s nimi dostať do počiatočnej pozície. Vtedy sa hodí sparring partner, ktorý vám ich pomôže dať do rúk. Hodí sa to napríklad pri tlakoch s jednoručkami pri tréningu hrudníka, ale aj pri ťažkých benčpresoch, kedy vám činku pomôže zdvihnúť zo stojana, aby ste neriskovali zranenie ramien. Takisto pomáha dokladať kotúče na činku či záťaže na stroje.3. Sleduje vašu formu
Často si myslíte, že cvik vykonávate so správnou technikou, no môžete predsa robiť nejaké chyby, ktoré si sami neuvedomujete. A na to je užitočný tréningový partner, ktorý by mal byť na dostatočne kvalifikovanej úrovni, aby vedel vašu techniku posúdiť a na prípadné chyby vás aj upozorniť. Tým maximalizuje vašu efektivitu a minimalizuje riziko poranenia.4. Pomáha vám pri posledných opakovaniach
Na sparring partnera sa najčastejšie musíte spoliehať pri posledných opakovaniach ťažkých cvikov, kedy vás nie len motivuje, ale to najdôležitejšie - ochraňuje pred zraneniami a pomáha vám s vynútenými opakovaniami. Z bezpečnostného hľadiska je jeho prítomnosť vtedy najdôležitejšia, a to hlavne, ak chcete sériu dohnať až do svalového zlyhania.Čo nerobí dobrý sparing partner?
Ak chcete mať dobrého sparring partnera alebo vy chcete byť užitoční pre iných v čo najväčšej miere, treba sa naučiť nie len to, čo robiť treba, ale aj to, čomu sa treba vyhnúť. Čo teda dobrý tréningový partner nerobí?Dobrý tréningový partner nemešká na tréningy a nikdy vás počas vykonávania cviku neopúšťa. Nie je dostatočne uspokojený s počtom opakovaní, ktoré ste urobili, a neznižuje intenzitu tréningu. Takisto nevyplakáva a nesťažuje sa.
Nerozptyľuje počas cvičenia vás ani seba. Nevenuje pozornosť iným osobám a nevšíma si ženy v legínach. Kým cvičíte, netelefonuje a nevenuje pozornosť iným veciam. Nie je sebecký a nenarúša dôveru medzi vami.
Letný režim, pôvodne z 10.6.2013.
Čítať ďalší článok:
Slávne ženy, ktoré sú mimoriadne fit Zdieľať na Facebooku