InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Obezita v mladom veku je nebezpečná

11. mája 2013
Obezita v mladom veku je nebezpečná
Mladí muži, ktorí sú obézny v začiatku svojich 20. rokov majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť toho, že sa u nich vyvinú závažné zdravotné problémy, keď dosiahnu hranicu stredného veku, ak ho vôbec dosiahnu.

Je dobre známe, že obezita v dospelosti vedie k zvýšenému riziku cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení, ale nebolo ešte študované to, či toto riziko zvyšuje aj obezita v mladšom veku. Odpovede na túto otázku priniesli nedávno zverejnené výsledky dánskej štúdie.

Jej autori zaznamenávali zdravie 6500 dánskych mužov, pričom začali v období, kedy mali 22 rokov a študovali ich nasledujúcich 33 rokov až do veku 55 rokov. Všetci boli narodení v roku 1955 a boli zaregistrovaní pre fitness testy, ktoré skúmali ich vhodnosť pre vojenské služby.

Článok pokračuje pod reklamou


Všetci podstúpili psychologické i fyzické testy. Zaznamenávala sa aj váha, pričom väčšina z nich, 83 %, bola v normále, ďalších 5 % bolo pod normálnou hmotnosťou a 1,5 % subjektov trápila obezita.

Takmer polovica z tých, ktorí boli v veku 22 rokov zonačených za obéznych, mali predtým ako dosiahli 55 rokov cukrovku, vysoký krvný tlak, infarkt, mŕtvicu alebo krvnú zrazeninu, prípadne zomreli.

Riziková skupina mala osemnásobne vyššiu pravdepodobnosť cukrovky ako tá normálna a štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť závažnej cievnej zrazeniny. Tiež mali viac ako dvakrát väčšiu pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku, infarktu či smrti.

V celkovom meradle mali obézni mladíci trikrát väčšiu šancu utrpieť vážnu chorobu do stredného veku ako ľudia s normálnou váhou, keďže takmer polovica z nich nimi trpela, kým len 20 % takých bolo v normálnej skupine.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist