InstagramFacebookYoutube
Výživa

Probiotiká vs. prebiotiká. V čom je rozdiel a potrebujeme ich vôbec?

27. júna 2017
Probiotiká vs. prebiotiká. V čom je rozdiel a potrebujeme ich vôbec?
Počuli ste, že sú zdravé. Viete však, aký je medzi probiotikami a prebiotikami rozdiel? V tomto článku vám o nich v povieme všetko podstatné. Rozdiel i ich využitie. Zistíte, či sú skutočné potrebné.

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré sa v nachádzajú na stenách hrubého čreva. Ich hlavnou funkciou je podporovanie správneho trávenia, ale dokážu tiež potláčať škodlivé patogénne baktérie a podporujú absorpciu cenných živín.

Do hrubého čreva, v ktorom sa vyskytujú v radoch miliónov až miliárd, ich dostaneme potravou, najmä vďaka fermentovaných potravinám. Výbornými zdrojmi sú kyslá kapusta, nakladaná zeleniny, syry, kefíre, jogurty, acidofilné a bifidové mlieka. Ich nepriateľom sú teplo a kyslé prostredie žalúdka.

Článok pokračuje pod reklamou


Čo sú prebiotiká?

Prebiotiká sú zjednodušene potravou probiotík. Tak, ako my potrebujeme na prežitie potravu, tak potrebujú aj zdraviu prospešné baktérie potravu, ktorá zaistí, že prežijú a budú si plniť svoju úlohu. Tou sú prebiotiká, ktoré nájdeme vo vláknine. Preto sú ich zdrojom najmä ovocie a zelenina, ale aj ovsené vločky. Dobrou správou je, že nie sú ničené teplom, chladom ani kyslým prostredím.

Potrebujeme ich konzumovať?

Pre zdravie človeka je nevyhnutné, aby prijíma potraviny, ktoré obsahujú ako probiotiká, ako aj prebiotiká. Telo ich potrebuje a spolu vytvárajú tú správnu rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami v tele. Odporúča sa ich prijímať predovšetkým prirodzenou cestou cez jedlo.

Existujú aj doplnky výživy, ktoré sú v niektorých prípadoch užitočné, ale ak máte vyváženú a pestrú stravu, tak ich nepotrebujete. Zídu sa však celkom určite pri liečbe antibiotikami. Musia však obsahovať aspoň 10 až 20 miliárd probiotických baktérií, ak ide u dospelého jedinca, a 5 až 10 miliárd, ak ide o dieťa.

Normálne však platí, že dôležitejšie ako prijímať probiotiká, je prijímali dostatok prebiotík. Tie totiž nie len udržujú probiotiká v tráviacom systéme v dobrom stave, ale podporujú a ich prirodzené množenie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist