InstagramFacebookYoutube
Tréning

Bolesť ramena a cvičenie – prevencia a cviky

03. augusta 2015
Bolesť ramena a cvičenie – prevencia a cviky
Prídete do posilňovne, ste pripravení zo seba vydať maximum, chytíte do ruky činky a začínate cvičiť. Z ničoho nič sa v jednom z ramien objavuje bolesť. Poviete si – zahrejem sa a ono to odíde. Bolesť však neodchádza. Čo robiť, keď vás postihne bolesť ramena? Ako jej predísť?

Mnoho cvičencov sa stretáva s týmto problémom a netreba im vysvetľovať, aké nepríjemnosti to so sebou prináša. Práve ramená sú jednou z najviac zaťažovaných oblastí tela, ktoré postihuje aj veľa zranení. Väčšinou sa im však dá vyhnúť. Dnes sa vám pokúsime pomôcť k tomu, aby ste znížili pravdepodobnosť opätovných problémov s ramenami.

Trpieť bolesť v ramenách počas cvičenia alebo po ňom nie je normálne a je dôvodom na obavy a to nie len pre to, že vám komplikuje tréningy, ale môže spôsobiť aj vážnejšie zranenie. Bolesti spôsobuje viacero dôvodov, napríklad problémy s držaním tela, natiahnutá sval či natiahnutá šľacha.

Článok pokračuje pod reklamou


Najlepším spôsobom ako sa riešiť tento problém je venovať pozornosť cvičeniam, ktorých vykonávanie funguje ako prevencia. Tiež sa treba venovať správnemu držaniu tela, poriadne sa pred tréningom rozcvičiť, používať správnu techniku cvikov alebo nahradiť problémové cviky alternatívnymi. To by vám malo pomôcť zbaviť sa bolesti.

Cviky ako prevencia

V tejto modernej dobe sa vyformovala spoločnosť, ktorá väčšinu dňa presedí a hlavne tí, ktorí robia za počítačmi, majú tendenciu mať guľaté, predsunuté ramená, ktoré okrem optického zúženia šírky ramien spôsobujú aj problémy pri cvičení. Prinášame vám cviky, ktorými si držanie tela vylepšíte a zvýšite stabilitu ramien.

Rotácie s extenziou na štyroch


Extenzie hrudnej časti chrbtice na lavičke


Upažovanie do písmena „W“ z predpaženia


Vykonajte dve až tri série z týchto cvikov a v každej urobte 10 opakovaní.

Upravte si tréning

Podstatné je naučiť sa správnu techniku cvikov. Aj pri nej však môže dôjsť k problémom a najčastejšie sa to týka benčpresu (tlakov veľkou činkou na lavičke). Najlepšie rada je – prestaňte ho robiť. Nahraďte veľkú činku jednoručkami alebo si zvoľte negatívny sklon lavičky (hlavou dole), kedy ramená tak nie sú zaťažované.

Ďalšou alternatívou bývajú často opovrhované kľuky, ktoré boli v minulosti mnoho rokov základom rozvoja hrudníka, no v súčasnosti sú v tieni činiek a strojov. Okrem toho, že sú dobrým cvikom pre rozvoj svalstva, majú aj veľa variácií a to najdôležitejšie – sú prirodzenejšie pre ramená, ktoré pri nich tak netrpia.

Tiež sa odporúča dodržiavať pri cvičení balans. Ak napríklad chcete predísť budúcim problémom, tak pre každú sériu tlakov na hrudník zaraďte do tréningu sériu ťahového cvičenie na horný chrbát, napríklad veslovanie. Tí, čo majú problémy s ramenami, by dokonca mali k jednej sérii tlakov urobiť dve až tri série príťahov. Takisto by po tréningoch nemal chýbať strečing.

Upozornenie: Akákoľvek bolesť je známkou toho, že niečo nie je v poriadku. Ak sa jedná o intenzívnu alebo dlhšie pozorovanú bolesť, prestaňte cvičiť a obráťte sa na vášho doktora!

Letný režim, pôvodne z 20.5.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist