Ak riešite stres, dajte si pozor na tieto riešenia:
1. Sledovanie televízie
Po dlhom ťažkom dni padne vhod vyvaliť sa na gauč a zapnúť si televíziu. Podľa vedcov však mnohí ľudia následne cítia pocit viny, že neurobili radšej niečo užitočné a tým v sebe podporujú stres. Pri sledovaní televízie si neoddýchnu, ale naopak, o energiu prídu.
2. Neustále prehodnocovanie situácie
Je dobré si problém spôsobujúci stres rozanalyzovať a prísť na riešenie. Nie je však dobré neustále sa k tomu vracať, prehodnocovať situáciu, jej plusy a mínusy. Navyše, ani to riešenie nemusí byť najlepšie, pretože v čase stresu a nízkej nálady je ovplyvnená aj vaša schopnosť riešiť problémy. Najlepšie je sa najskôr zbaviť stresu cvičením alebo veselou hudbou.
3. Rozprávanie sa s priateľmi
Niekedy je to dobrá vec, ale väčšinou tomu tak nie je. Vedci zistili, že keď sa z problémov snažíte vyrozprávať kamarátke alebo kamarátovi, hladina stresu sa u vás v skutočnosti zvýši, pretože sa často problému venuje až príliš veľká pozornosť. Namiesto toho by ste mali povedať o svojich pocitoch raz a následne sa presunúť k potenciálnemu riešeniu.
4. Robenie viacerých vecí naraz
Síce týmto spôsobom zaplníte svoju myseľ inými myšlienkami, no podporujete tým aj iným spôsobom hladinu vášho stresu. Keď pociťujete stres, skúste radšej spomaliť a koncentrovať sa na jednu robotu, ktorú budete robiť pomalšie a koncentrovane.
5. Dlhé vyspávanie
Spánok môže byť dobrá vec na upokojenie nervov, ale ak mu venujete až príliš veľa priestoru, môže sa vypomstiť. Stanete sa letargickí, budete sa ťažšie koncentrovať a vyrovnávať s tým, čo vás trápi.
6. Jedenie upokojujúcich jedál
Jedenie jedál len pre to, aby ste sa upokojili, nie je ideálny spôsob zabíjania stresu a podporovania nálady. Stres totiž ovplyvňuje aj vaše trávenie, takže prijímané kalórie sa v tele ľahšie ukladajú ako tukové zásoby. Tento zvyk vedie k nadváhe a často aj k obezite.
7. Trávenie času na sociálnych sieťach
Niekedy sa na ťažký projekt snažíte zabudnúť alebo si od neho oddýchnuť tým, že si na desať minút sadnete za počítať a prihlásite sa napríklad na Facebook. Ale ak vaši priatelia majú tendenciu posielať negatívne správy alebo sa sťažovať, môže to vaše pocity stresu zhoršiť. Emócie za príspevkami sú nákazlivé a každý negatívny pocit má tendenciu vytvoriť nový u ďalšieho užívateľa.
Čítať ďalší článok:
Doska (plank) – štyri pozitíva z každodenného cvičenia Zdieľať na Facebooku