Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 30. 11. 2018

Máte suché oči? Netrápi vás náhodou Sjögrenov syndróm?

ikonka
Mnoho ľudí sa sťažuje na suché oči a často to riešia kvapkami do očí, ktoré síce pomôžu, no nemusia byť vhodným riešením. Ak vás trápi aj niektorý z nasledujúcich siedmich symptómov, možno vás totiž postihol Sjögrenov syndróm.

Sjögrenov syndróm je autoimunitným ochorením, ktoré spôsobuje zápal a postihuje spojivové tkanivo, u ktorého dochádza k znižovaniu funkcie vylučovacích žliaz, či už ide o slinné, slzné, potné, hlienové, ale aj pankresu, dýchacích ciest a pohlavných orgánov u žien.

Tento syndróm nie je často správne diagnostikovaný, pretože si doktori nedajú dokopy všetky dieliky skladačky. Vedci si nie sú istí tým, čo ho spôsobuje, ale vedia, že medzi jeho symptómy patria:

1. Suché oči - keďže syndróm znižuje schopnosť produkovať slzy, je logické, že oči nie sú dostatočne zvlhčované a vysušujú sa. Prejavuje sa to aj tým, že napríklad nedokážete plakať ani pri krájaní cibule.

2. Suché ústa - pre nedostatok slín sa u ľudí trpiacich syndrómov rozvíja suchosť aj v ústnej dutine. Prejavuje sa to tak, že nedokážete poriadne zjesť ani rôzne suché kekse. Musíte ich zapiť vodou.

3. Suchá pokožka, vyrážky, vredy - niekedy ľudí s týmto syndrómom trápi suchá alebo stenčujúca sa koža. Môže sa na nej tiež tvoriť väčšie množstvo vyrážok, často po pobyte pod slnkom. Nezriedka sa rozvíjajú na nej aj vredy.

4. Bolesť kĺbov - u niektorých ľudí môže ísť o prvý príznak. Bolesť alebo svrbenie kĺbov sa prejavuje najmä u prstov, zápästí, členkov. Niekto má aj bolesť ramien, kolien a bedier.

5. Únava - ak vás trápi chronická únava, môže ísť o bežný prejav tejto choroby.

6. Otupenosť, závrate, problémy s pamäťou - Sjögrenov syndróm ovplyvňuje aj nervové systémy, čo vedie aj k mentálnym problémom – trpia vás závrate, strata koncentrácie či pamäte. Taktiež môžete pociťovať tŕpnutie končatín.

7. Vaginálna suchosť a infekcie - u žien sa syndróm prejavuje aj vysúšaním pohlavného orgánu. Problémy s vylučovaním vaginálneho sekrétu však môžu viesť aj k infekcii alebo bolesti, pálenie či svrbeniu.

Sjögrenov syndróm môže spôsobiť aj ďalšie komplikácie a vyžiada si svoju daň aj na orgánoch, napríklad na pľúcach, pečeni a obličkách. Môže sa u vás vyvinúť chronický kašeľ a dokonca lymfóm, čo je rakovina lymfatického systému.

zdroj: Prevention

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist