Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Suplementy 16. 01. 2019

Ako vám aminokyseliny pomáhajú budovať a uchovávať silu?

ikonka
Aminokyseliny tvoria bielkoviny, ktoré sú potrebné pre život. Sú tiež stavebnými blokmi našich svalov. Preto ich mnoho ľudí využíva ako doplnky výživy podporujúce rast svalov alebo chrániace svaly pred rozkladom. Úlohu však zohrávajú aj pri budovaní sily.

Časom sa na trh dostalo niekoľko druhov a foriem aminokyselín, ktoré sú prospešné pre cvičenca v menšej či väčšej miere. A my sa práve teraz pozrieme na ich vplyv na budovanie svalovej sily.

BCAA
Náš prehľad začneme snáď najpopulárnejšou formou – rozvetvenými aminokyselinami známymi pod skratkou BCAA. Ide o tri esenciálne aminokyseliny: leucín, isoleucín a valín. Podporujú koncentráciu, energiu, budovanie svalov i sily. Keďže bránia katabolizmu, častejšie sa používajú pri „rysovaní“, resp. chudnutí. Rastu sily pomáhajú najmä dodávaním energie pre tréning, podporovaním regenerácie a stimuláciou inzulínu, ktorá je po tréningu kľúčová. Užívať by sa mali 30 minút pred tréningom, hneď po tréningu a ešte niekedy v iný čas dňa. Jedna dávka predstavuje 5 až 10 gramov BCAA.

Glutamín
Výhodou tohto doplnku výživy je podpora budovania svalov, regenerácie a imunitného systému. Veľa športovcov, ktorí sa venujú intenzívnemu tréningu, ho využívajú pred začiatkom tréningovej jednotky. Rastu sily napomôžu tým, že uľahčujú zvládanie dlhších a intenzívnejších tréningov. Po tréningu majú zase vplyv na regulovanie proteínovej syntézy a regenerácie. Glutamín tiež pomáha dodávať svalovým bunkám glykogén.

Beta-alanín
Tento suplement sa využíva najmä pred cvičením, pretože zvyšuje tréningové intenzitu a vytrvalosť, čo samozrejme vedie aj k väčšiemu nárastu svalov a sily. Aký je jeho funkčný mechanizmus? V svaloch pozdvihuje hladinu karnosínu, ktorý v jednoduchosti znižuje kyslosť svalov počas dlhých intenzívnych tréningov a tým odďaľuje únavu. Odporúča sa užívať 2 až 3 gramy pred a po tréningu. V dni voľna s raňajkami a s obedom alebo večerou.

Karnitín
Karnitín je populárnou zložkou spaľovačov tuku, ale má vplyv aj na rast sily. Podporuje totiž anabolizmus a regeneráciu, ako aj odďaľuje nástup svalovej únavy. Jeho hlavnou činnosťou je prenos mastných kyselín do mitochondrií, kde oxidujú a poskytujú telu zdroj energie. Podporuje tiež prúdenie krvi do svalov, vďaka čomu zlepšuje aj regeneráciu po tréningu. Preto by jedna dávka mala byť užívaná hneď po docvičení. Inak by sa mal konzumovať dva až trikrát do dňa.

Citrulín
Túto aminokyselinu si vie telo vytvoriť aj samo. Ak ju doplníte formou doplnku výživy, podporíte tým rast svalov i sily. Citrulín sa v tele podieľa na procesoch, ktoré poskytujú svalom energiu a zefektívňujú ich kontrakciu počas cvičenia. Okrem toho podporujú prietok krvi, vďaka čomu sa do svalov lepšie dostávajú živiny a odchádzajú odpadné látky. Odporúča sa ho užívať v 5-gramových dávkach 30 až 45 minút pred tréningom.

Tyrosin
Aj tyrosin je podobne ako citrulín neesenciálnou aminokyselinou, ktorú si tvorí telo samo. Doplnok výživy vám pomôže tým, že zlepšuje náladu, energiu a koncentráciu. Nepriamo tak zvyšuje motiváciu a tá pomôže človeku trénovať tvrdšie. Pokiaľ ide o silu, podporuje jej uchovávanie počas procesu chudnutia, v ktorom často dochádza k jej postupnému znižovaniu. Prijímať by ste mali ráno a polhodinu pred tréningom asi 500 až 1500 miligramov.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist