InstagramFacebookYoutube
Tréning

Dodatočná záťaž u zhybov nemusí byť najlepší nápad. Čo robiť namiesto toho?

18. apríla 2019
Dodatočná záťaž u zhybov nemusí byť najlepší nápad. Čo robiť namiesto toho?
Zhyby sú jedným z najlepších cvikov, ktoré môžete vykonávať pre rozvoj hornej časti tela. A hoci pri nich cvičíte len s vlastnou váhou tela, sú excelentné na rozvoj chrbta. Často si však cvičenci pridávajú práve dodatočnú záťaž, aby vyzerali lepšie.

Priznajme si to – je dobrý pocit, keď vás druhí obdivujú. Niekto si tento obdiv chce získať pripevnením dodatočných kotúčov pri cvičení zhybov, ktoré efektnosť cvičenia skutočne zvýšia. Zvýšia však aj jeho efektívnosť?

Mnoho cvičencov nie je na pridanie dodatočnej záťaže pripravených, ale i tak si ju pridajú napriek tomu, že bez nej neurobia viac ako osem či desať zhybov korektnou technikou.

Článok pokračuje pod reklamou


Tento krok síce aj dáva zmysel, pretože pre telo vytvárame nový stimul v podobe vyššej záťaže, problémom však je, že cvičenci, ktorí naň nie sú pripravení, často následne cvičia zhyby so zlou formou. A je lepšie ich cvičiť korektne bez záťaže, ako zle so záťažou.

Preto by lepšou alternatívou bolo počkať si na pridávanie záťaže, kým techniku nebudeme mať zvládnutú perfektne a kým ten počet zhybov urobených bez záťaže trošku ešte porastie.

Dovtedy je tu však jedna technika vykonávania zhybov, ktorá vám skomplikuje ich cvičenie aj bez využitia dodatočnej záťaže a zároveň pomôže odhaliť slabiny pri ich vykonávaní a popracovať na nich.

Ide o cvičenie zhybov s prestávkami v pohybe. Ako na to?

Tak ako zvyknete, pritiahnite sa k hrazde tak, aby bola brada nad ňou. V tejto polohe vydržte 2 sekundy a následne sa pomaly spustite do pozície, v ktorej sú lakte ohnuté v 90-stupňovom uhle. Opäť počkajte 2 sekundy a následne sa pomaly spustite do plného visu, v ktorom tiež vydržte 2 sekundy. Toto predstavuje jedno opakovanie.

Koľko opakovaní urobíte takýmto spôsobom? Menej ako tradične. Navyše, dodáte svalom vytúžený nový stimul a zaistite tak ďalšie napredovanie po silovej i svalovej stránke. A to ste nemuseli použiť ani žiadnu dodatočnú záťaž, ktorá by ohrozovala vašu techniku.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist