Naše ďalšie weby: NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Tréning 18. 04. 2019

Dodatočná záťaž u zhybov nemusí byť najlepší nápad. Čo robiť namiesto toho?

ikonka
Zhyby sú jedným z najlepších cvikov, ktoré môžete vykonávať pre rozvoj hornej časti tela. A hoci pri nich cvičíte len s vlastnou váhou tela, sú excelentné na rozvoj chrbta. Často si však cvičenci pridávajú práve dodatočnú záťaž, aby vyzerali lepšie.

Priznajme si to – je dobrý pocit, keď vás druhí obdivujú. Niekto si tento obdiv chce získať pripevnením dodatočných kotúčov pri cvičení zhybov, ktoré efektnosť cvičenia skutočne zvýšia. Zvýšia však aj jeho efektívnosť?

Mnoho cvičencov nie je na pridanie dodatočnej záťaže pripravených, ale i tak si ju pridajú napriek tomu, že bez nej neurobia viac ako osem či desať zhybov korektnou technikou.

Článok pokračuje pod reklamou


Tento krok síce aj dáva zmysel, pretože pre telo vytvárame nový stimul v podobe vyššej záťaže, problémom však je, že cvičenci, ktorí naň nie sú pripravení, často následne cvičia zhyby so zlou formou. A je lepšie ich cvičiť korektne bez záťaže, ako zle so záťažou.

Preto by lepšou alternatívou bolo počkať si na pridávanie záťaže, kým techniku nebudeme mať zvládnutú perfektne a kým ten počet zhybov urobených bez záťaže trošku ešte porastie.

Dovtedy je tu však jedna technika vykonávania zhybov, ktorá vám skomplikuje ich cvičenie aj bez využitia dodatočnej záťaže a zároveň pomôže odhaliť slabiny pri ich vykonávaní a popracovať na nich.

Ide o cvičenie zhybov s prestávkami v pohybe. Ako na to?

Tak ako zvyknete, pritiahnite sa k hrazde tak, aby bola brada nad ňou. V tejto polohe vydržte 2 sekundy a následne sa pomaly spustite do pozície, v ktorej sú lakte ohnuté v 90-stupňovom uhle. Opäť počkajte 2 sekundy a následne sa pomaly spustite do plného visu, v ktorom tiež vydržte 2 sekundy. Toto predstavuje jedno opakovanie.

Koľko opakovaní urobíte takýmto spôsobom? Menej ako tradične. Navyše, dodáte svalom vytúžený nový stimul a zaistite tak ďalšie napredovanie po silovej i svalovej stránke. A to ste nemuseli použiť ani žiadnu dodatočnú záťaž, ktorá by ohrozovala vašu techniku.

Pomôžte nám:
Vadí vám niečo na našom webe? Všimli ste si technickú chybu? Chceli by ste niečo vylepšiť?   Dajte nám vedieť »

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist