Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 26. 04. 2019

Chcete znížiť riziko rakoviny pľúc? Urobte tieto veci

ikonka
Rakovina vo všeobecnosti nepatrí medzi ochorenia, ktoré by ste chceli mať. Častá je rakovina pľúc, ktorej predpokladom je genetika a rozhodnutia, ktoré človek robí. A hoci genetiku zmeniť nemôžete, môžete zmeniť svoje zvyky tak, aby ste riziko tejto zákernej choroby znížili.

Rakovina pľúc sa môže vyvinúť aj u človeka, ktorý nikdy nefajčil. Ide však o chorobu, ktorú ovplyvňujú iné rizikové faktory vyplývajúce z vášho životného štýlu. A vedci za posledné roky prišli s pozitívnymi zmenami, ktoré by mohli významne znížiť jej riziko.

1. Minimalizujte príjem alkoholu - zníženie príjmu alkoholu je jedným z najlepších spôsobov, ako si znížiť riziko rakoviny ľubovoľného druhu. Vedci spojili najmä vysokú konzumáciu piva a tvrdého alkoholu s rakovinou pľúc.

2. Udržujte si zdravú hmotnosť - udržujte si zdravú hmotnosti, ideálne BMI na úrovni 18,9 až 24,9. To urobí veľký rozdiel u rakoviny vo všeobecnosti. Zdravá hmotnosť však pomôže zminimalizovať aj riziko iných ochorení.

3. Nechajte si otestovať dom na hladinu radónu - dlhodobé vystavenie sa radónu je druhou hlavnou príčinou vzniku rakoviny pľúc po fajčení. Do domov sa môže dostávať z pôdy cez praskliny v konštrukcii.

4. Minimalizujte svoje vystavenie sa toxínom - je zrejmé, že dýchanie znečisteného vzduchu zvýši riziko rakoviny. Preto by ste sa mali vyhýbať takémuto vystaveniu sa. Mimoriadne nebezpečný je azbest.

5. Dodržujte protizápalovú diétu - zápaly sú spojené s vyšším rizikom rozvoja rakoviny, preto by ste mali jedávať jedlá, ktoré majú protizápalové účinky – ovocie a zelenina, zdravé tuky. Tiež by ste mali obmedziť spracované jedlá a nezdravé tuky.

6. Majte pod kontrolou krvný cukor - inzulín podporuje rozvoj rakoviny, a preto cukrovkári majú vyššie riziko jej rozvoja. Najlepšie je udržiavať si krvný cukor na stabilnej hladine a to dosiahnete zmenami v strave, najmä vynechaním sladkostí a škrobových potravín.

7. Prijímajte dostatok vlákniny - mali by ste prijímať aspoň 35 až 40 gramov vlákniny denne. Mali by ste teda jedávať viac zeleniny.

8. Znížte stres a dostatočne sa vyspite - zníženie stresu a dostatok spánku je dobrou životnou zmenou z viacerých hľadísk a ochrana pred rakovinou je jedným z nich.

9. Dajte si skontrolovať hladinu vitamínu D - väčšina ľudí má nedostatok tohto vitamínu, ktorý podporuje imunitný systém, znižuje krvný tlak a chráni človeka voči depresii. Tiež znižuje riziko rakoviny.

10. Pite viac matcha čaju - zelený čaj je prospešný, ale ešte efektívnejší je matcha čaj, ktorý obsahuje viac katechínu EGCG, ktorý má protirakovinové účinky.

Zdroj: Prevention

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist