Novinka na webe:  Sprievodca výberom tréningového plánu »
( v hlavnom menu nájdete medzi Užitočnými nástrojmi / Nástrojmi )
Zdravie 21. 06. 2019

Dajte si pozor na tieto letné nebezpečenstvá

ikonka
Deň na pláži, kúpalisku či v prírode, grilovačka, športovanie pod holým nebom. To všetko sú aktivity s letom spojené. Spojené sú však aj s nebezpečenstvom, ktoré leto prináša. Aby ste si ich mohli užiť v bezpečí, pomôže, ak si budete vedomí potenciálnych rizík.

Toto sú najbežnejšie riziká pre naše zdravie, ktoré sú zvýšené práve počas leta:

1. Zranenia končatín – či už je to pri práci v záhrade, kosení trávy, pri športovaní na čerstvom vzduchu, vychádzkach v prírode, hrozí vám vyššie poranenie nôh a rúk. V lete sme aktívnejší a náchylnejší aj na tržné či rezné rany, ako aj vykĺbenia a zlomeniny. Pri práci v záhrade treba dať pozor na motyku či rýľ, no a pri kosení treba byť plne koncentrovaní, mať pevnú obuv a pre istotu aj okuliare.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Spálenie pokožky – aj napriek varovaniam o riziku rakoviny kože stále ľudia podceňujú ochranu svojej pokožky pred slnkom. Aj keď sa nejdete opaľovať, mali by ste si svoju pokožku chrániť a dbať na ochranu najmä vtedy, ak pracujete v záhrade a ste natoľko zaujatí prácou, že si neuvedomujete ani čas, ktorý trávite na slnku.

3. Dehydratácia – veľakrát sa stane, že najmä cez horúce dni, ľudia podcenia pitie vody. Podcenia ho aj aktívnejší jedinci, ktorí športujú a tekutiny z tela vypotia vo väčšej miere. Dehydratácia pritom najmä v lete môže viesť k ďalším vážnejším komplikáciám – aj k mŕtvici.

4. Nehody na/vo vode – v lete sa zvyšuje výskyt utopení, čo je logické – častejšie sa chodíme do vody kúpať a plávať. Preto choďte len do vôd, kde ste pod dohľadom plavčíka, a hlavne – nepreceňujte svoje sily. Taktiež si dávajte pozor, ak ste na lodi. Noste vtedy nafukovaciu vestu, najmä, ak ste na dovolenke na otvorenom mori.

5. Otrava z jedla – v teplom počasí sa jedlo kazí rýchlejšie. Niekedy sa pokazené jedlo prejaví len bolesťami brucha a hnačkou, niekedy bude potrebná aj hospitalizácia. Je zrejmé, ktoré jedlá sú rizikové – s obsahom majonézy, mlieka, vajec, mäsa.

6. Poštipnutie hmyzom – leto je aj obdobie zvýšeného výskytu hmyzu a medzi ním je aj ten bodavý. Hrozí uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a podobne. Nejde len o bolesť, ale hrozí aj alergická reakcia. Bodavý hmyz priťahujú voňavky a tmavé oblečenie, ako aj také, ktoré farbou alebo vzormi pripomína kvety. Samozrejme, treba dať pozor aj na jedlá a sladké nápoje.

Oznam: Od 1. júla do 1. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 2. septembra.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

O čom píše Úspech.MNE.sk?

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku


Streftec - Webdesign & Media

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk
TOPlist