Pre ženy

Spôsoby ako naštartovať metabolizmus

Autorka: Lucka  /   15. augusta 2015
Spôsoby ako naštartovať metabolizmus
Máte problém s pomalým metabolizmom a zdá sa vám, že preň nemôžete schudnúť? Dobrou správou je, že metabolizmus nie je pevne daný a dá sa s ním narábať. V dnešnom článku vám prinesieme spôsoby, ako ho zvýšiť a tým pádom podporiť vašu snahu schudnúť.

1. Posilňujte svaly činkami

Vieme, že posilňovaním spevňujeme svaly a budujeme nové. Čím viac ich však máte, tým je váš bazálny metabolizmus väčší a tým ľahšie spaľujete tuky a ťažšie priberáte. Navyše, po takomto tréningu potrebuje telo vynaložiť viac energie na zotavenie, čo prispieva k väčšiemu pálenie kalórií. Cvičte mimo kardia aspoň trikrát do týždňa s činkami a tešte sa z výhod.

2. Najskôr činky, potom kardio

Tí ľudia, ktorí posilňovali 20 minút s činkami predtým ako začali bicyklovať v rámci kardio tréningu, spálili viac tuku ako tí, ktorý s činkami necvičili alebo si dali medzi oboma tréningami väčšiu prestávku. Preto, keď dokončíte svoj posilňovací tréning a chcete chudnúť, zamierte rovno k stacionárnemu bicyklu alebo k bežeckému pásu.

3. Robte intervalové tréningy

Omnoho efektívnejšie ako dlhé kardio v miernom tempe je intervalové kardio, pri ktorom vykonávame krátke šprinty, po ktorých chvíľu pokračujeme v žiadnej alebo nízkej aktivite. Už štyri minúty tabaty majú priaznivejšie efekty ako 30 minút na stacionárnom bicykli. Váš metabolizmus bude totiž značne zvýšený aj niekoľko hodín po tréningu.

4. Začnite praktizovať jógu

Možno to bude znieť prekvapujúco, ale joga má pozitívny vplyv na zvýšenie metabolizmu a to nie je všetko, čím prispieva k chudnutiu. Vedci zistili, že 50 minút jogy viedlo k zníženiu stresového hormónu kortizolu, ktorý brzdí pálenie tukov. začať môžete 10 minútami a potom čas zvyšovať.

5. Nezabúdajte na jedlo po tréningu

Do 30 minút po tréningu si dajte potréningový nápoj alebo banán s arašidovým maslom. Vedci zistili, že cvičenci, ktorý po tréningu vypila nápoj s obsahom 24 gramoch bielkovín a 36 gramov sacharidov, schudli o takmer dva kilogramy viac a nabrali asi o necelý kilogram svalovej hmoty viac ako tí, ktorí ho nepili.

6. Okoreňte si život

Pálivé jedlá či koreniny, ako napríklad čili papričky, škorica, čierne korenie, zázvor, koriander, kurkuz či paprika, majú na telo termogénny vplyv na telo, čo znamená, že zvyšujú hladinu pokojového metabolizmu a stimulujú hormóny spojené so spaľovaním tuku. Pridajte si ich trochu do každého jedla a podporíte tak svoju snahu schudnúť.

7. Pite veľa vody

O tomto sme na naše stránke už písali veľa, ale skutočne je to tak dôležité, že to napíšeme znova – pite veľa vody. Americkí vedci potvrdili, že väčší príjem vody zvýši váš metabolizmus. Odporúča sa piť minimálne osem pohárov vody denne, optimálne desať až dvanásť.

Letný režim, pôvodne z 6.7.2013.