Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:

Malé zmeny, ktoré vám pomôžu udržať hmotnosť už nadobro

Autorka: Lucka – 27. 06. 2020
ikonka
Máme tu už leto a možno je vaša tvrdá práca za vami a tešíte sa z novej postavy. Spáleným kilogramom ste zakývali na rozlúčku, ale tým to nekončí. Teraz sa musíte uistiť, že vás neprídu otravovať naspäť.

Pracovali ste tvrdo na to, aby ste schudli. Prečo zahodiť tú drinu, keď stačí vo svojom živote urobiť len drobné zmeny, aby ste si zdravú hmotnosť udržali? Napríklad týchto päť, ktoré vybrala Hallie Lavine z magazínu Shape:

1. Urobte si revíziu kalorického príjmu
Keď už ste v móde udržiavania sa, môžete toho jesť cez deň o trochu viac, ako keď ste chudli. Nemôžete však toho prijímať oveľa viac, pretože na udržiavanie hmotnosti teraz budete potrebovať nižší kalorický príjem, ako keď ste s chudnutím začínali – znížil sa vám bazálny metabolizmus. Pri 10% znížení telesnej hmotnosti môže byť bazálny metabolizmus nižší o 20 až 25 %.

Neprehliadnite: Výpočet bazálneho metabolizmu (BMR)

Článok pokračuje pod reklamou


2. Jedzte viac rastlinných bielkovín
Jedenie väčšieho množstva bielkovín pomáha udržovať svalovú hmotu, ktorá udržiava v obrátkach váš metabolizmus. Druh bielkovinových zdrojov však robí veľký rozdiel. Jedávajte fazuľu, cícer, hrášok či šošovicu, aby ste boli sýtejší a ľahšie udržovali zdravú hmotnosť.

3. Cvičte rozumnejšie, nie tvrdšie
Pohyb každý deň by mal byť samozrejmosťou, aby ste sa udržali v dobrej forme. Váš metabolizmus je pomalší, ale to neznamená, že musíte cvičiť tvrdo. Stačí, ak sa každý deň budete hodinu prechádzať alebo rekreačne cvičiť. Nemôžete tomu venovať hodinu? Tak si to rozdeľte. Ráno si dajte 20 minút kardia, na obed sa 20 minút prechádzajte a večer si 20 minút zacvičte s činkami. Posilňovať by ste mali pritom minimálne dvakrát týždenne.

4. Nezanedbávajte spánok a oddych
Chronický stres môže znížiť hladinu leptínu, čo je hormón, ktorý potláča chuť do jedla. Zároveň však stimuluje kortizol a inzulín, vďaka čomu budete ešte hladnejší a váš metabolizmus bude pomalší. Pridajte si medzi cvičenie aj jogu alebo každý deň meditujte. A nezabúdajte brať kvalitný spánok za najvyššiu prioritu.

5. Každý deň sa vážte
U ľudí, ktorí sa denne vážia, bola vyššia pravdepodobnosť, že si počas dvojročného obdobia udržia hmotnosť, ako tí, ktorí tak nerobili. Nemusíte panikáriť, ak sa na váhe ukáže kilo navyše, dôležitejšie je sledovať dlhodobejší trend, aby ste predišli tomu, že budete pomaly, ale konzistentne priberali. Ak už priberiete cez dve až tri kilá, mali by ste sa úprimne pozrieť na to, čo robíte zle, kde by ste mohli kalórie ubrať a ako pridať do života viac aktivity.
Letný režim končí 31. augusta. Potom prídu na rad opäť úplne nové, premiérové články.
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist