Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 08. 09. 2020

Zdroje bielkovín: Skvelé alternatívy, ak nemáte k dispozícii mäso

ikonka
Nemáte k dispozícii mäso alebo chcete jeho príjem obmedziť a chceli by ste mať za neho skvelé alternatívy, pokiaľ ide o obsah bielkovín? Prinášame vám desať skvelých možností, ako ho vo svojej strave nahradiť.

Jednou z prvých populárnych alternatív pre vegetariánov bolo sójové mäso. V súčasnosti si na popularite získava rastlinné mäso bez obsahu sóje a lepku. Stále však nie je také dostupné a cenovo prívetivé, ako nasledujúce možnosti:

1. Vajcia – keď nie je mäso, ako prvé musia ľuďom vo fitness svete prísť na um vajcia. Tie sú bohatým a kvalitným zdrojom bielkovín. Jedno väčšie vajce ich obsahuje takmer 6 gramov.

2. Mlieko – aj mlieko je populárnou a pohodlnou voľbou u tých, čo pravidelne cvičia. Kravské je v tomto smere stále najlepšie. Liter mlieka dokáže pokryť až polovicu odporúčanej dennej dávky.

3. Grécky jogurt – bielkoviny vám dodajú ako produkty vyrábané z mlieka, ako je napríklad aj čistý nízkotučný grécky jogurt, ktorého 200 gramov obsahuje úctyhodných 20 gramov bielkovín.

4. Syr – ak máte radi niečo pevnejšie, potom tu máte syr. Čím tvrdší, tým zväčša obsahuje viac bielkovín. Napríklad, 100 gramov eidamu vám poskytne až 26 gramov bielkovín. Užitočné v strave vedia byť aj mäkké syry, ako ricotta alebo cottage cheese.

5. Bôb – postupne prechádzame k rastlinným zdrojom a jedným z najlepších je bôb, ktorého výhodou je, že ho môžete skladovať dlhodobo napríklad aj v mrazničke. Polovica šálky obsahuje asi 8 gramov bielkovín.

6. Fazuľa – užitočnejšia v kuchyni môže byť fazuľa, ktorá s obsahom bielkovín v ničom nezaostáva z bôbom. Taktiež v nej môžete nájsť 8 gramov bielkovín na polovicu šálky.

7. Šošovica – myslíte si, že by to nemohlo byť ešte lepšie? Tak sa pripravte na to, že polovica šálky šošovice má ešte o trochu viac bielkovín - zhruba 9 gramov. Obsahuje aj veľa vlákniny a železa.

8. Hummus – jeho základom je cícer, ktorý je tiež veľmi bohatým zdrojom bielkovín. Polovica šálky hummusu vám poskytne 7 gramov bielkovín.

9. Arašidové maslo – populárne najmä v zámorí, no získava si popularitu aj u nás. Dva polievkové lyžice obsahujú cez 7 gramov bielkovín. Treba si dávať pozor na vysoký obsah kalórií.

10. Orechy – orechy sú tiež kalorické, ale jedna 60-gramová porcia vám dodá cez 10 gramov bielkovín. Pridajte si polovičné množstvo – asi jednu dlaň – napríklad do spomínaného gréckeho jogurtu a máte skvelý „snack“ s vysokým obsahom bielkovín.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist