Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 16. 10. 2020

Päť zvykov, ktoré vám predĺžia život až o dekádu

ikonka
Už sa zrealizovalo veľa výskumov, ktoré boli zamerané na to, čo predlžuje a čo skracuje dĺžku nášho života. Vedci pritom prišli k záverom, že vhodnými zvykmi si môžeme náš život predĺžiť potenciálne až o jednu celú dekádu.

Výskumníci pritom identifikovali päť zdravou prospešných zvykov, ktoré na predlžovanie života vplývajú najvýraznejšie. Podľa autorov kohortnej štúdie z roku 2019 je pritom kľúčové najmä to, aby sa človek vyhýbal fajčeniu a udržiaval si zdravú hmotnosť.

Výskumníci z Harvardovej školy verejného zdravia zanalyzovali údaje od takmer 73 000 amerických zdravotných sestričiek a od takmer 40 000 zdravotníckych profesionálov mužského pohlavia. Subjekty nemali rakoviny, srdcovocievne ochorenie ani cukrovku, keď vstupovali do dvoch odlišných štúdií.

Títo účastníci boli viac ako 20 rokov v pravidelnom kontakte s autormi štúdií a zisťovali sa priebežne ich zdravotné stavy. Na základe ich výsledkov doktor Frank Hu s kolegami dokázal určiť päť zvykov, ktoré mali najpozitívnejší prínos na predĺženie zdravého života:

1. nikdy nefajčite,
2. aspoň 30 minút denne venujte fyzickej aktivite,
3. alkohol prijímajte len striedmo,
4. udržiavajte si zdravú hmotnosť pod BMI 25,
5. majte kvalitnú diétu.

Ženy, ktoré nedodržiavali tieto zvyky, žili po päťdesiatke v priemere 24 rokov bez rakoviny, cukrovky alebo srdcovocievnej choroby. Ak uplatňovali minimálne štyri z nich, bolo to 34 rokov.

U mužov bol rozdiel miernejší, ale dodržiavanie štyroch alebo piatich zvykov im umožnilo žiť zdravý bezproblémový život 31 rokov po päťdesiatke, kým tí, ktorí ich neuplatňovali, len 24 rokov.

Výskumníci veria, že v živote človeka je kľúčová strava. Ak v nej budete mať dostatok vlákniny a iných dôležitých živín, budete mať pevnejšie zdravie. Ak budete jedávať správne množstvo kalórií a obmedzovať cukor, budete mať zdravú hmotnosť.

K zdravšej hmotnosti vám potom pomôže aj pravidelný pohyb alebo cvičenie. Vplyv fajčenia a nadmerného príjmu alkoholu je už dávno spojený s negatívnymi účinkami na zdravie človeka, preto ich treba obmedziť.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist