Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 19. 01. 2021

Mnoho ľudí verí, že banány sú pri chudnutí zlé. Je to pravda?

ikonka
Banány si vybudovali skvelú reputáciu ako pohodlné a rýchle jedlo pred a po tréningu. Obsahujú veľa ľahko stráviteľných sacharidov, draslík a sú chutné. Mnoho ľudí sa ich však bojí konzumovať, keď sa snažia schudnúť.

Kritici banánov ako vhodného jedla do redukčnej diéty tvrdia, že obsahujú viac cukrov, ako iné druhy ovocia. Z tohto dôvodu obsahujú aj viac kalórií, ktoré sa pri chudnutí ľudia snažia obmedzovať. A práva preto by vraj banány mohli chudnutie obmedzovať.

Ako je to však v skutočnosti? Na túto otázku sa zamerala Isadora Baumová z Men’s Health, ktorej odpoveď priniesla skutočná expertka na výživu.

„Banány majú nezaslúžene zlú reputáciu, lebo obsahujú veľa cukrov, no pritom sú extrémne výživné. Iste, obsahujú o niečo viac cukrov, ako iné druhy ovocia, ale cukor, o ktorom tu hovoríme, je prirodzený, nie pridaný – ako v prípade sladkostí,“ povedala Charlotte Martinová.

Cukry z banánov tak pre vás zlé nie sú a je úplne v poriadku jedávať ich v miere aj pri chudnutí. Navyše, sú prospešné aj pre vaše celkové zdravie. Jeden stredne veľký banán obsahuje až tri gramy vlákniny a až 12 percent odporúčanej dennej potreby draslíka.

Vláknina, ktorá je prospešná pre tráviaci systém, zdravie srdcia či zníženie rizika cukrovky alebo určitých druhov rakoviny, vám navyše pomôže aj pri chudnutí, pretože vás efektívnejšie nasýti.

Draslík zase znižuje riziko mŕtvice, vysokého krvného tlaku, chráni pred stratou svaloviny a hustoty kostí. Jeho najvýznamnejšia úloha spočíva v regulovaní balansu tekutín a elektrolytov v tele, čím prospieva aj srdcu, aj svalom.

Ďalej je dôležité pri redukčnej diéte nahradiť cukry zo spracovaných jedál cukrami z prirodzených zdrojov, akými sú aj banány. Vaše telo bude fungovať efektívnejšie, vďaka čomu budete efektívnejší aj pri cvičení. A koľko banánov by ste mali konzumovať denne?

„Typicky odporúčam priemernej osobe, ktorá si chce udržovať hmotnosť alebo chudnúť dve porcie ovocia denne. Ak ste však mimoriadne aktívni alebo máte vyššie kalorické potreby, môžete toto množstvo zvýšiť,“ konštatuje Martinová, ktorá odporúča k banánom pridať aj zdroj bielkovín, ako je maslo z orechov či biely jogurt.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist