InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Športovanie v jarnej prírode

Autor: PR článok  /   17. marca 2021
Športovanie v jarnej prírode
Príroda a šport regenerujú telo aj myseľ. Priame účinky zelene a pohybu cíti každý, kto sa pravidelne takýmto aktivitám venuje. Prebúdzajúce sa rastlinstvo, prvé slnečné lúče a čerstvý vzduch ponúkajú náruč ozdravných procesov, ktoré si na jar môže dopriať každý plnými dúškami.

Radi sa oddávate športovaniu v jarnej prírode? Pri športovaní po dlhom zimnom období sa však vyhnite zbytočnému preťažovaniu tela – či ste zanietení turisti, bežci, alebo cyklisti. Pokiaľ športovať len začínate, záťaž zvyšujte postupne, ideálne pod odborným vedením. Ak ste aj pokročilí športovci, po športovom výkone si doprajte zaslúžený odpočinok, dostatok tekutín a kvalitnú stravu. Nezabudnite, že športovať sa nemá s odporom, ale s radosťou.

Cyklistické výlety

Pokiaľ sa chodievate s rodinou radi bicyklovať a neviete sa rozhodnúť či dať prednosť cestnému alebo horskému bicyklu, upriamte svoju pozornosť na crossové bicykle, ktoré jazdcom doprajú vzpriamenejší a pohodlnejší turistický posed. Crossový bicykel má tiež väčšie kolesá a užšie plášte, ktoré v prírodnom prostredí umožňujú rýchlejšiu jazdu. Takmer štandardom je predná odpružená vidlica s nižším zdvihom. Crossový bicykel má aj nosič, zvonček, blatníky a svetlá, preto je na rodinné výlety do jarnej prírody maximálne vhodný. V kopcovitom teréne sú ideálnymi pomocníkmi celoodpružené elektrobicykle. S odpruženým elektrobicyklom, ktorý má plne nabitú batériu, poľahky prekonáte bez námahy desiatky kilometrov. A navyše, vďaka bicyklu na elektrický pohon na rodinnom výlete s vami udržia krok aj fyzicky menej zdatné deti či seniori. Vždy však majte na pamäti, že na bicykel sa nemá sadať, pokiaľ ste chorí – ak máte akékoľvek bolesti či teplotu. V prípade, že užívate lieky, o dĺžke a intenzite športovania sa poraďte so svojim všeobecným alebo športovým lekárom. Pred bicyklovaním absolvujte krátku rozcvičku, najvhodnejší je strečing. A náročnosť terénu prispôsobte nielen svojmu zdravotnému stavu, ale aj veku.

Športové oblečenie

Jarné športové oblečenie vyberajte sebe aj svojim deťom z kvalitných materiálov, ideálne s reflexnými prvkami. Bundy aj nohavice voľte priedušné a so strihom, ktorý neprekáža v pohybe. Vhodný je ľahký a nepremokavý materiál. Pri jarnom športovaní v prírode však športovec potrebuje nielen vhodné oblečenie, ale aj kvalitnú obuv. Pre deti je možné zvoliť detské topánky rak, prípadne detské tenisky. Športová obuv má byť vode odolná a má mať kvalitnú pružnú podrážku, s ktorou je možné zdolať aj náročný terén s mäkkým dopadom. Či používate klasickú, alebo odľahčenú športovú obuv, skvelým tipom sú vložky, ktoré tiež zmierňujú nárazy.

foto: dreamstime

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist