InstagramFacebookYoutube
Výživa

Neskoré jedenie vám môže zabrzdiť chudnutie. Ako sa mu vyhnúť?

16. marca 2021
Neskoré jedenie vám môže zabrzdiť chudnutie. Ako sa mu vyhnúť?
Mnoho ľudí sa dokáže stravovať dobre počas dňa, ale vo večerných hodinách, často pred televíznou obrazovkou, vybuchnú a pokazia si to bezmyšlienkovitým prejedaním. Týka sa to aj tých, čo sa snažia stravovať zdravo.

Pokiaľ nemáte nízko hladinu cukru v krvi, potom je to problém psychologický a vyvinuli ste si nezdravý zvyk. Tento zvyk jedávanie neskoro večer pritom môže negatívne vplývať na kontrolu krvného cukru, chudnutie i kvalitu spánku. Preto by ste sa mali zamerať na prevenciu, ktorou môžu byť aj nasledujúce tipy:

1. Jedávajte pravidelne
Jednou z najlepších prevencií neskorého prejedanie je nevynechávanie jedál počas dňa. Práve to u vás môže vyvolať nízku hladinu cukru v krvi a zvýšiť chuť do jedla. Snažte sa jesť tri vybalansované hlavné jedlá a doprajte si aj zdravú desiatu a olovrant. Ľudom, ktorí sa pred spaním najedia do sýta, sa ťažko jedávajú raňajky, a tak ich často vynechávajú,. čo je začarovaný kruh. Majte teda za prioritou zdravo sa naraňajkovať.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Vyhoďte jedlá, ku ktorým vás to ťahá
Určite sa nájdu jedlá, ku ktorým vás to ťahá, keď máte veľkú chuť do jedla a nízku sebadisciplínu. Pozrite sa do minulosti, ktoré jedlá jedávate večer pred televíziou najčastejšie? Ľahkým riešením je identifikovať ich a následne odstrániť zo svojej domácnosti. Čo nebudete môcť jesť, do nezjete. Zásobujte svoju kuchyňu zdravými jedlami a budete jedávať zdravšie.

3. Vytvorte si nové zvyky
Ak sa každý večer váľate na gauči pred televíziou a to u vás vzbudzuje nutkanie ísť si zobrať niečo pod zub, dajte si od tohto zvyku na istý čas pauzu, kým ten zlozvyk so stravovaním neprelomíte. Alebo sledujte televíziu v inej miestnosti – tá vás nebude tak stimulovať k svojmu zabehnutému zlozvyku. Ideálne, nech je čo najďalej od kuchyne. Ďalším dobrým zvykom je ľahké podvečerné cvičenie alebo prechádzka. Skúšajte aj iné nové aktivity.

4. Jedzte rozumne
Ak už ste skúsili všetko možné, ale stále nedokážete raz za čas odolať nutkaniu niečo si z tej špajze alebo chladničky vybrať, snažte sa vybrať si z nich niečo kvalitné, aby ste obmedzili vplyv na vašu hmotnosť alebo spánok, a majte pod kontrolou svoje porcie.

5. Skúste terapeuta
Ako už sme povedali, večerné prejedanie môže byť psychologickým problémom a niekedy zaň môžu aj vaše emócie, následky stresu z práce alebo vzťahu. Vtedy by vám situáciu mohol uľahčiť expert. Terapie vám môžu poskytnúť oporu a nájsť novú cestu k vyrovnanejšiemu životu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist