Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Voľný deň je dôležitý. Ako k nemu pristupovať?

12. 04. 2021
ikonka
Niektorí ľudia oddychujú až príliš, iní neoddychujú vôbec. Ani jedna z týchto skupín by nemala byť príkladom. Jeden alebo dva voľné dni po niekoľkých dňoch cvičenia je správnou odpoveďou pre tých, ktorí chcú z cvičenia vyťažiť maximum.

Ak budete oddychovať viac dní, môžete svoje svaly uberať o potenciálne stimuly. Ak zase nebudete oddychovať vôbec, potom vám bude hroziť pretrénovanie, ktoré zastaví pokroky. Preto je odpoveďou využívanie pravidelných 24-hodinových prestávok od cvičenia, ktoré vám umožnia dobiť baterky, obnoviť svoju koncentráciu a hlavne zregenerovať unavené svaly.

Môžete využívať splity 2+1, či 3+1, prípadne cvičiť každý druhý deň celé telo alebo mať päť tréningových dní, po ktorých príde deň alebo dva dni odpočinku. Dni voľna však neznamenajú, že vypnete a nič neriešite. Aj pri nich musíte dodržiavať niekoľko zásad:

1. Nebuďte pasívni, ale nepreháňajte to so záťažou
Voľný deň budete mať bez tréningu, ale to neznamená, že ho celý strávite na gauči a v posteli. Venujte sa ľahkým aktivitám, ako je joga, 10-minútová práca na mobilite, masáž penovým valcom. Ak vás svrbia dlane a radi by ste chytili do rúk nejaké činky, tomu radšej odolajte a nepreháňajte to. Pamätajte, že hlavným cieľom je dodať svalom oddych, aby ste ich mohli zaťažovať efektívne neskôr.

Článok pokračuje pod reklamou

2. Dbajte na kvalitu svojej stravy
Deň voľna neznamená, že budete jesť čo sa vám zachce. Nepokazte si dni snahy jedným dňom prejedania sa. Deň voľna je zameraný na podporenie regenerácia, čomu by mala zodpovedať aj strava. Mali by ste mať raňajky bohaté na bielkoviny, ktoré by ste mali telu dodávať s každým jedlom. Kvalitné sacharidy a tuky prijímajte s mierou a nezabúdajte ani na dostatok vlákniny, vitamínov a minerálov.

3. Oddýchnite si mentálne
Po náročných dňoch trénovania i pracovných povinností zvoľnite svoje životné tempo a oddýchnite si aj duševne. Počúvajte hudbu, pozrite si obľúbený televízny program, zahrajte si hru, robte niečo, čo vás napĺňa radosťou. Dáte tým šancu vydýchnuť nervovému systému, zlepšíte si náladu a budete motivovanejší v ďalších dňoch.

4. Pite veľa vody
Majte vodu neustále po ruke. Pomôže telu fungovať optimálne a okrem toho slúži aj ako lubrikant svalov a kĺbov cez voľné dni, vďaka čomu tiež znižuje riziko svalových kŕčov a svalovice.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist