InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Robte tieto veci pred spaním a podporíte si chudnutie

16. mája 2021
Robte tieto veci pred spaním a podporíte si chudnutie
Úspešné a udržateľné chudnutie môže prísť následkom dosiahnutia dokonalosti v jednej neočakávanej a nedocenenej veci – spánku.

Spánok vám môže pomôcť k chudnutiu viacerými spôsobmi a podľa vedcov ho môže ovplyvniť až do miery neuveriteľných 55 percent. Skúste dodržiavať diétu a cvičiť v deň po prebdenej noci. A skúste si všimnúť, ako ste v tomto smere efektívni, ak sa vyspíte kvalitne. Uvidíte ten rozdiel.

Ku kvalitnému spánku, ktorý vám podporí chudnutie, vám pomôžu aj nasledujúce tipy:

Článok pokračuje pod reklamou


1. Nakŕmte sa tryptofánom – dajte si na večeru trochu jahňaciny alebo morčacieho mäsa, ktoré sú bohaté na aminokyselinu tryptofán. Tá má preukázané silné vplyvy na podporenie zaspávania a kvality spánku.

2. Dajte si syr cottage – úplne vynechávať jedlá pred spaním je populárna, ale neefektívna technika chudnutia. Namiesto toho si dajte niečo bohaté na bielkoviny, ktoré sa trávia pozvoľna a dlhšie (kazeín) – syr cottage, prípadne tvaroh.

3. Vytvorte si rutinu – snažte sa vytvoriť zdravú rutinu, ktorú budete dodržiavať pred zaspávaním každý deň. Začnite s ňou aspoň hodinu pred spaním. Dajte si syr cottage, prečítajte si knihu, umyte si zuby... Robte to dokola a váš mozog už bude vedieť, že sa má pripravovať na spanie.

4. Zľahka si zacvičte – intenzívne večerné cvičenie vám spánok môže narušiť. Ľahké cvičenie vám však môže zvýšiť pokojový metabolizmus na druhý deň ráno a neskomplikuje zaspávanie. Môže ísť o sériu kľukov, drepov, skracovačiek či niekoľko minút chôdze.

5. Využite pravidlo 20 minút – ak sa vám nedarí zaspať do 20 minút, postavte sa z postele, opustite spálňu a niekoľko minút robte niečo tiché a nestimulujúce (listujte si časopisom, pozerajte sa na hviezdy). Potom sa vráťte do postele.

6. Dajte si proteínový nápoj – dávka proteínového napoja pred spaním môže podporiť váš pokojový metabolizmus v nasledujúce ráno. Uprednostnite nočný, kazeínový proteín.

7. Urobte si zoznam úloh – zobrte si pero a papier a naplánujte si svoj nasledujúci deň. Nebudete už musieť nad tým rozmýšľať, budete vedieť, že váš život sa dá dostať pod kontrolu.

8. Znížte teplotu v spálni – pred spaním si znížte teplotu termostatu na asi 19 stupňov celzia a podporíte si spaľovanie tukových zásob. Ak nemáte klimatizáciu, vyvetrajte si izbu.

9. Osprchujte sa – doprajte si pred spaním teplý kúpeľ alebo sprchu. Vedci ukázali, že potom ľudia dokážu zaspať rýchlejšie a hlbšie.

10. Vsaďte na mätu – jeden vedecká štúdia zistila, že ľudia, ktorí čuchali k mäte každé dve hodiny, schudli významne viac kilogramov ako tí z kontrolnej skupiny. Mali totiž menší apetít.

11. Schovajte si telefón – vedci zistili, že čím viac elektroniky máme v spálni, tým sme tučnejší a máme horšie životné zvyky. Platí to aj o mobilných telefónoch a tabletoch.

12. Vypnite modré svetlo – ak večer používate tablet alebo počítať, vypnite si na nich modré svetlo. Budete si šetriť oči a zároveň vás nebude stimulovať, vďaka čomu nebude brzdiť vyplavovanie melatonínu, ktorý reguluje váš spánkový rytmus.

13. Dýchajte nosom – okrem toho, že predídete chrápaniu, čo pomôže aj ostatným osobám vo vašej domácnosti, ľahšie sa hlbokým dýchaním cez noc uvoľní vaše telo.

14. Uvoľnite sa – nie je nič frustrujúcejšie, ako sa celú noc pozerať na hodiny a hovoriť si, koľko hodín zostáva do zobudenia. Ste z toho nervózni a tým si zhoršujete šance na zaspanie. Snažte sa uvoľniť a nemyslíte na to, že nemôžete zaspať. Zaspíte prirodzene.

15. Dajte si čaj – dajte si šálku afrického bylinkového čaju rooibos, ktorý obmedzuje stresové hormóny, pomôže vám zaspať a podporí spaľovanie tukov, najmä v oblasti brucha.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist