InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Ako vás citrulín malát pomôže nabudiť na tréning?

29. septembra 2021
Ako vás citrulín malát pomôže nabudiť na tréning?
Doplnky výživy, ktoré užívame pred tréningom, majú veľký význam pre naše napredovanie, pretože vďaka nim dokážeme získať z cvičenia viac. Máme vďaka ním viac energie, sily, výdrže, koncentrácie či kyslíka.

Medzi doplnky výživy, ktoré užívame pred cvičením, by sa mohol zaradiť aj citrulín malát, ktorý je kombináciou L-citrulínu a malátu. Spolu vedú k podporovaniu okysličovania svalov, transportu živín, zvyšovaniu ATP energie a podporovaniu proteínovej syntézy. Vedú tak k zefektívneniu regenerácie a dokonca by mohli byť prospešné aj pre vaše kardiovaskulárne zdravie.

L-citrulín je neesenciálna aminokyselina, ktorá podporuje uvoľňovanie oxidu dusnatého. Ten rozširuje cievy, vďaka čomu do svalov prúdi viac kyslíka a živín. Malát sa získava z jabĺk deriváciou kyseliny jablčnej. V kombinácii s L-citrulínom bude u vás viesť k o niečo lepšej výkonnosti, ako keby ste užili len L-citrulín samotný.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci zistili, že citrulín malát poteší cvičencov najmä:

1. Zvýšením svalovej výdrže a oddialením únavy – stimulovaním ATP energie docieli, že u vás dôjde k nástupu únavy neskôr. Vy tak budete schopní trénovať dlhšie, vďaka čomu si lepšie podporíte budovanie svalov či kondície. V tomto prípade ide o rovnaký princíp, ako v prípade kreatínu.

2. Zvýšením sily – keďže podporuje proteínovú syntézu, tak napomáha aj k budovaniu svalov. Zvyšuje však aj silu. Vedci zistili, že dávku v 8 gramoch pred tréningov viedla k zlepšeniu maximálnej sily i výbušnej sily.

3. Urýchlením zotavovania – vďaka spomínanej stimulácii oxidu dusnatého sa do svalov dostane viac cenných živín, ktoré sú potrebné pre zaistenie regenerácie po tréningu. Tiež dochádza k lepšiemu okysličovaniu svalov a teda ich efektívnejšej činnosti. Zároveň podporuje využitie rozvetvených aminokyselín BCAA, ktoré sú tiež dôležité pre regeneráciu. Prakticky to pocítite aj menšou svalovou bolesťou.

Tento doplnok výživy už prešiel skúmaním zo strany vedcov, ktorí zistili, že na to, aby bol účinný, je potrebné prijímať dávku v minimálnej veľkosti 5 až 8 gramov 20 až 45 minút pred tréningom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist