InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

5 dôležitých doplnkov výživy pre aktívne ženy

Autorka: Lucka  /   5. 3. 2022
5 dôležitých doplnkov výživy pre aktívne ženy
Každý má vlastné potreby a to sa týka aj žien, ktoré cvičia a svoju snahu si chcú podporiť doplnkami výživy. Minimálne nasledujúcich päť suplementov však bude nápomocných pre každú ženu, ktorá chce budovať svalovú hmotu či trénovať na maratón.

Nasledujúce doplnky výživy sú najmä pre aktívne ženy kľúčové:

1. Srvátkový proteín
Samozrejmosťou pri budovaní svalovej hmoty alebo jej uchovávaní sú rýchle bielkoviny, ktoré vám po tréningu poskytne srvátkový proteín. Tento doplnok výživy však môžete konzumovať aj ráno a pred cvičením, prípadne vtedy, ak nemáte po ruke lepší zdroj bielkovín. Tie by ste mali denne prijať v množstve minimálne 1,2 gramu na kilogram hmotnosti, ak si hmotu udržiavate a 1,8 gramu na kilogram hmotnosti, ak svaly chcete budovať.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Železo
Mimoriadne dôležitý minerál pre ženy je železo, ktoré je zložkou hemoglobínu transportujúceho kyslík z pľúc do vašich svalov. Nedostatok železa vedie k slabšej výkonnosti a rýchlejšej únave. Ženy sú vo väčšom riziko jeho nedostatku pre menštruáciu. Denne by sme ho mali prijať v množstve 15 až 20 miligramov. Vo forme doplnku výživy je najlepšie ho pre lepšiu absorpciu kombinovať s vitamínom C a vyhnúť sa jeho príjmu s vápnikom alebo zinkom.

3. Omega-3 mastné kyseliny
Neprivedú vás len k radosti z krajších nechtov a zdravšej pokožky, ale pomôžu aj zlepšiť proteínovú syntézu, ktorá je rozhodujúca pri udržovaní alebo budovaní svalovej hmoty. Omega-3 mastné kyseliny tiež znižujú prejavy svalovice a podporujú regeneráciu protizápalovými účinkami. Denne by sme ich mali prijať 500 až 1000 miligramov, najlepšie s jedlom.

4. Vápnik
Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú absorpciu vápnika, ktorý posilňuje kosti a zohráva dôležitú úlohu v kontrakciách svalov či uvoľňovaní hormónov, ktoré sú pre aktívne ženy dôležité. Znižuje sa riziko svalových kŕčov či stresových zlomenín. Odporúčaná denná dávka je 1000 až 1500 miligramov, najlepšie aj s vitamínom D. Vyhnite sa už spomínanej kombinácii so železom.

5. DHEA
Ide o „hormón mladosti“, ktorý zohráva úlohu vo viac ako 150 funkciách v našom tele, vrátane formovania pohlavných hormónov zodpovedných za budovanie svalovej hmoty. Telo starnutím produkuje menej DHEA, čo vedie k zvýšenej únave či zmenám nálad, priberaniu a strate svalov. Dennú dávku by ste mali odkonzultovať s lekárom. V jedle tento hormón nenájdete.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist