InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Ako naplniť svoj cieľ? Určite nerobte tieto chyby

1. 5. 2022
Ako naplniť svoj cieľ? Určite nerobte tieto chyby
Ako už sme neraz písali, správne stanovený cieľ môže byť veľkým pomocníkom na vašej ceste za krajším telom, lepším zdravím i úspešným životom. Jeho stanovením to však nekončí. Nerobte chyby, ktoré vás budú spomaľovať od jeho dosiahnutia.

Správny cieľ by mal byť špecifický, dosiahnuteľný, merateľný a časovo ohraničený. Mali by ste poznať dôvod, prečo ho chcete dosiahnuť, a oboje si každý deň pripomínať. Snažte sa zároveň vyhnúť týmto piatim chybám:

1. Nesledujete priebežne svoje pokroky
Pre to, aby ste si mohli svoje pokroky merať, by mal byť váš cieľ merateľný. Keď už taký je, prečo by ste sa priebežne nepozeralo na to, na čom ste? Zaznamenávanie a meranie vašich pokrokov vám umožní vidieť, čo vám prináša výsledky a čo nie. Potom budete vedieť smerovať energiu na to, čo je dôležité. A zároveň, ak vidíte posuny vpred, dostanete novú dávku energie.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Neprispôsobujete si svoje ciele
Niekto si ide tvrdohlavo za svojím, ale čo ak váš cieľ nakoniec nie je dosiahnuteľný? Prispôsobte si ho. Neberte prispôsobenie cieľa za zlyhanie. Ak vidíte, že za daný čas neschudnete 10 kilogramov, tak si buď o niečo predĺžte termín, alebo zvýšte o kúsok cieľovú váhu. Napríklad, možno ste na začiatku nepočítali s tým, že cvičením naberiete aj svaly. A tie niečo vážia.

3. Očakávate rýchle výsledky
Ak je vaším cieľom schudnutie, musíte byť trpezliví a dôverovať vášmu plánu. Za týždeň 5 kilogramov neschudnete. Už pri stanovovaní si cieľa musíte myslieť na to, či je vo vašich silách dosiahnuť ho. Mnoho ľudí sa vzdá, pretože po týždni nevidia veľké pokroky. Podstatné však je vydržať a poprípade sa zamyslieť, či nerobíte niečo (napríklad v strave), čo váš cieľ podkopáva. Ak sa držíte správneho plánu, výsledky prídu.

4. Trestáte sa za zlyhania
Niektorí ľudia sa trestajú, keď nedosiahnu svoj cieľ. To nie je však najlepšia odpoveď na neúspech. Treba si sadnúť a zanalyzovať si, prečo sa úspech nedostavil. Skúste si zostaviť lepší plán, stanovte si dosiahnuteľnejší cieľ a buďte tentoraz trpezlivejší a disciplinovanejší. Kým tresty vedia motivácii ublížiť, ak svoj cieľ splníte, odmeňte sa. To vás povzbudí.

5. Koncentrujete sa na nesprávne veci
Jednou zo zlých vecí pri ceste za svojím cieľom je myslieť si, že dokážete dosiahnuť dokonalosť. Koncentrovať sa na to, aby bolo všetko dokonalé, môže byť silný faktor znižujúci motiváciu i konečný úspech. Zamerajte svoju pozornosť skôr na pokroky a konzistenciu ako na to, či splníte do bodky svoj malý týždenný cieľ. Ak schudnete 1 kg namiesto 1,5 kg, nevadí. Aj to je pokrok!


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist