InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Lepšie zdravie mozgu vám prinesie týchto šesť jedál

6. 5. 2022
Lepšie zdravie mozgu vám prinesie týchto šesť jedál
Vďaka mozgu môžeme byť tým, kým sme. Umožňuje nám fungovať fyzicky i mentálne. Spočíva na ňom veľa práce s našim telom, a preto, ak si ho chceme udržať vo výbornej kondícii, mali by sme sa oň starať.

Je dôležité, aby sme nášmu mozgu poskytli adekvátne množstvo palive pre jeho fungovanie. Je dôležité, aby sme mu na každodennej báze prinášali niektoré z nasledujúcich šiestich jedál:

1. Čučoriedky – patria medzi tie najlepšie z najlepších jedál pre zdravie mozgu. Vďačia tomu obsahu vitamínu C, K, horčíka či fytoživín. Napomáhajú prúdeniu krvi do mozgu, ktorý sa tak lepšie okysličuje, vďaka čomu sa zlepšuje koncentrácia. Znižujú tiež riziko demencie a Alzheimerovej choroby.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Vlašské orechy – orechy vedia byť skvelou súčasťou výživy a tým druhom, ktorý najviac prospieva vášmu mozgu, sú vlašské orechy. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov a omega-3 mastnú kyselinu DHA, vďaka čomu bojujú s mentálnymi prejavmi starnutia. Každodenný príjem 30 až 50 gramov vám zlepší vaše kognitívne funkcie.

3. Losos – je skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre rozvoj mozgu a jeho fungovanie. Okrem toho znižujú riziká srdcovocievnych ochorení.

4. Zelená listová zelenina – kapusta či špenát sú plné živín, vrátane vitamínov K a E, kyseliny listovej či beta karoténu. Antioxidanty z nich chránia bunky pred poškodeniami voľnými radikálmi a predchádzajú kognitívnemu úpadku počas procesu starnutia. Vitamín K a beta karotén zároveň zlepšujú pamäť.

5. Jahňacina – možno vás to prekvapí, ale jahňacie mäso je spojené s dlhodobým účinkom na kognitívne zdravie. Vedci zistili, že ho stačí jesť raz týždenne a vyhýbať sa iným druhom červeného mäsa, aby sa u vás prejavil tento pozitívny účinok.

6. Vajcia – ideálny pokrm na raňajky zlepšuje kognitívnu výkonnosť u dospelých ľudí. Vajcia sú jedným z najlepších zdrojov cholínu, ktorý redukuje zápaly a podporuje činnosť mozgu, vrátane pamäte a komunikácie medzi mozgovými bunkami.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist