InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Bez alkoholu: Prekvapivé vedľajšie účinky abstinencie

4. 9. 2022
Bez alkoholu: Prekvapivé vedľajšie účinky abstinencie
Väčšina ľudí alkohol pije minimálne pri sociálnych príležitostiach. Každým rokom sa objavujú noví ľudia, ktorí mu prepadnú. Ide pritom o nápoj, ktorý so sebou prináša veľa rizík. Poďme sa však pozrieť na to, čo by sme mohli získať jeho nepitím.

Alkohol je vedúcim rizikovým faktorom rozvoja predčasných ochorení a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie si ročne vyžiada životy 3 miliónov ľudí. Čo sa stane, ak s jeho pitím prestanete?

Budete mať lepší spánok

Keď pijete alkohol, tak typicky nedosiahnete hlbokú, tzv. REM fázu spánku. Tá je pritom veľmi dôležitá pre vaše telo, pretože práve počas nej sa fyzicky i duševne najviac regeneruje po dlhom dni. Ak prestanete piť alkohol, váš spánok bude dlhší a kvalitnejší, nebudete sa v strede noci prebúdzať. To bude dôležité pre vašu fyzickú i psychickú výkonnosť počas dňa.

Článok pokračuje pod reklamou


Zníži sa vám riziko rakoviny

Konzumácia alkoholu je spojená s vyšším rizikom rozvoja určitých druhov rakoviny. A ide o riziko, ktorému sa dá vyhnúť veľmi ľahko. Alkohol zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny pankreasu a pečene. Čím viac ho pijete, tým viac sú pod stresom a celé telo je náchylnejšie na rozvoj ochorení, vrátane rakoviny.

Budete odolnejší voči ochoreniam

Ak prestanete piť alkohol, posilní sa vám váš imunitný systém, ktorý vás tak bude efektívnejšie brániť pred najrôznejšími druhmi ochorení. Zníži sa aj riziko rozvoja kardiovaskulárnych problémov a cukrovky. Alkohol totiž väčšinou obsahuje vysoké množstvá cukrov, ktoré telo musí metabolizovať.

Ľahšie sa vám bude chudnúť

Či už si chcete udržovať hmotnosť alebo chudnúť, ľahší život budete mať, ak nebudete piť alkohol. Ten totiž obsahuje prázdne kalórie, ktorých nie je málo. Navyše, alkohol tiež vedie k prejedaniu a ovplyvňuje telo natoľko, že môžeme mať problémy s výkonnosťou počas tréningov, čím klesá ich efektívnosť a naše šance na hladšiu cestu za úspechom.

Poďakuje sa vám pečeň

Nikoho neprekvapí, že najviac si pri abstinencii vydýchne vaša pečeň. Alkohol je totiž toxín, ktorý pečeň musí dostávať preč z tela. Preto ľudia, ktorí pijú veľké množstva alkoholu, mávajú vysoké riziká tučnej pečene či jej cirhózy. Ak prestanete piť alkohol predtým, ako pečeň významne poškodí, dokáže sa z toho ešte zotaviť.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist